08.09.2020 10:21

Moravské divadlo přivítá v roce 2021 slavné hrdiny a významné režiséry

Babylonský král, anglický lakomec, ruský revizor, francouzský vikomt i pohádkový princ – ti všichni se v příštím roce setkají na jevišti Moravského divadla Olomouc. Soubory baletu, činohry a opery a operety nabídnou celkem dvanáct nových titulů, které v hanácké metropoli nastudují významné režisérské osobnosti v čele s Miroslavem Krobotem, Liborem Vaculíkem či Mariánem Peckem.

Kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícím uzavřením budovy divadla pro veřejnost muselo vedení Moravského divadla Olomouc na jaře změnit plány na stávající sezonu. Aby nepřipravilo diváky o naplánované premiéry, rozhodlo se přesunout je na podzim a prodloužit tak sezonu do konce kalendářního roku. „Divadlo přežilo jednu z nejtěžších zkoušek ve své dnes již staleté historii a může opět pokračovat v tom, co umí nejlépe – hrát pro radost a potěšení diváků. Velký dík patří všem mým kolegům za aktivity během koronakrize, ať už šlo o šití roušek, nákupy pro potřebné či koncerty v domovech pro seniory. Největší dík však patří našim divákům a příznivcům, kteří nás podporovali a hlavně na nás nezapomněli. To je pro mě a mé kolegy ta největší a nejemotivnější oslava sto let českého divadla v Olomouci. Věřím, že všichni naši předchůdci by měli radost z toho, jak jsme se dokázali semknout a zvládnout tyto těžké chvíle. Při sestavování plánu premiér na rok 2021 jsme si uvědomovali, jak významný úkol před námi je a jaké máme štěstí, že můžeme nadále navazovat na odkaz našich předchůdců a pokračovat v tradici divadelnictví v Olomouci. Některými tituly chceme připomenout slavnou minulost našeho divadla, u jiných si zase klademe za cíl, abychom ukázali, že divadlo žije a sebevědomě vykračuje do nového století,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Soubor činohry zahájí nový divadelní rok vskutku velkolepě. V adaptaci románové kroniky bratří Mrštíků Rok na vsi se představí zástupci všech tří uměleckých souborů Moravského divadla. „Pan ředitel si přál oslavit stoleté výročí českého divadla v Olomouci nějakým mimořádným projektem, na kterém by se mohly podílet všechny tři soubory a který by byl v historii divadla naprosto unikátní. A tak jsme s dramaturgyní Michaelou Doleželovou hledali vhodný titul, který by dokázal pojmout a využít všechny tyto složky. Volba padla celkem jednoznačně na Rok na vsi bratří Mrštíků, ze kterého se režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová pokusí udělat nezapomenutelný divácký zážitek. Poprvé se tak v klasickém činoherním titulu mohou diváci těšit na komorní obsazení našeho orchestru, na část souboru baletu a operní sbor,“ zdůraznil umělecký šéf činohry Roman Vencl a zmínil také významná jména spojená s přípravou této ambiciózní inscenace. „Pohybové složky se ujme Miřenka Čechová, jedna z nejvýraznějších představitelek českého tanečního a fyzického divadla. Hudbu zkomponuje básník a skladatel Ivan Acher, mimo jiné držitel Českého lva a nominací na Cenu Alfreda Radoka a Cenu české divadelní kritiky,“ vyjmenoval Vencl.

Teprve druhé divadelní adaptace se dočká novela Vladimíra Körnera z roku 1973 Zánik samoty Berhof. Dvanáct let po uvedení v šumperském divadle budou moci příběh nacistů a jejich vězňů na statku kdesi na samotě sledovat také diváci v Olomouci. Režie se ujme dlouholetý umělecký šéf Dejvického divadla a držitel řady prestižních divadelních a filmových cen Miroslav Krobot. „Pan Krobot nám nejdříve sdělil, že už divadlo režírovat nechce, protože vše, co na divadle toužil udělat, už zinscenoval, a tak si chce od klasického divadla na nějaký čas odpočinout. Když jsme se pak ale zmínili o autorovi a konkrétním titulu, přeci jen mu to nedalo a vzal si čas na rozmyšlenou. Po týdnu mi sám zavolal, že naši nabídku přijímá. Pro náš soubor bude spolupráce s panem Krobotem mimořádným tvůrčím zážitkem, a určitě půjde o jeden z vrcholů příští sezony,“ řekl Vencl. Po třech letech se do Olomouce vrátí slovenský režisér Marián Pecko. Po uvedení adaptace Rollandovy novely Petr a Lucie se chystá na inscenaci dalšího slavného díla – tentokrát Vánoční koledy od Charlese Dickense. Premiérový titul Pan Scrooge dostal svůj název podle hlavní postavy - lakomého a mrzoutského Ebenezera Scrooge, k němuž o Štědrém večeru přijde tajemná návštěva. „Jsem opravdu šťastný, že u nás budeme moci opět přivítat věhlasného slovenského režiséra Mariána Pecka. A protože víme, že pan Pecko je jeden z mála režisérů, který dokáže vytvořit takzvané rodinné představení, na které mohou jít děti v doprovodu rodičů a prarodičů, padla volba na Pana Scrooge. Dickensova Vánoční koleda dostane v našem divadle podobu velkého magického, pohádkového divadelního zážitku pro všechny generace,“ uvedl Vencl.

Příznivce komediálního žánru potěší uvedení Gogolovy satiry Revizor. Tento titul si vybrali sami diváci prostřednictvím ankety, v níž měli volit mezi třemi inscenacemi uvedenými v Olomouci v roce 1920. Režie se ujme oblíbená česká herečka Jana Paulová, která se do Moravského divadla vrátí po sedmi letech od premiéry Višňového sadu, kde ztvárnila Raněvskou. Novou hru pak na příští rok chystá populární autorské duo Michaela Doleželová-Roman Vencl. Půjde přitom o první společný text pro Moravské divadlo od roku 2014, kdy měla premiéru komedie Najdeme se na Ztracené. „Jsme o něco starší, zkušenější, možná i více ironičtější, méně opatrnější, trochu odvážnější a doufáme, že naši Olomoučané nám pořád rozumějí,“ shrnula Doleželová. Jak napovídá název komedie – Spi sladce - celá zápletka se bude točit kolem jednoho neobvyklého pohřbu. „Tentokrát jsme si pro náš příběh vybrali mlhavé a sychravé podnebí současné Anglie, kde se jeden zdánlivě běžný pohřeb promění v obrovskou smršť všech možných, ale spíše nemožných situací, na které je legrace se dívat, ale rozhodně byste je nechtěli zažít na vlastní kůži,“ přiblížil Vencl.

Soubor opery a operety připravil pro příští rok pestrý mix titulů. Na své si přijdou příznivci klasické opery i lidové operety. Vrcholem sezony bude bezesporu uvedení Verdiho opery Nabucco. Biblický příběh o osvobození Židů z babylonského zajetí ožije na olomouckém jevišti v režii Jany Andělové-Pletichové. „Verdiho Nabucco patří k operám, které jsou diváky milované a mají fanoušky napříč generacemi. Naše poslední inscenace z roku 2004 měla třiapadesát repríz a během jejího uvádění jsem si k této opeře vybudoval velmi silný vztah. Vysoká návštěvnost byla jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl zařadit Nabucca do dramaturgického plánu na rok 2021. Věřím, že nová inscenace s kvalitním obsazením bude opět diváckým tahákem,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. U italských skladatelů ještě zůstaneme, na závěr roku 2021 totiž olomoucký soubor chystá uvedení oper Sedlák kavalír a Komedianti. „Bývá nepsaným pravidlem, že se Mascagniho Sedlák kavalír uvádí během jednoho večera spolu s Komedianty od Leoncavalla. V žargonu operního světa se těmto dvěma dílům přezdívá "veristická dvojčata". Poprvé je takto spolu uvedla v roce 1883 Metropolitní opera v New Yorku. Obě díla spojuje téma manželské nevěry, obě zkoumají mužské právo na obranu toho, co považují za své vlastní. Zároveň jsou obě opery považované z hudebního hlediska za nositele prvků verismu, pro který je typický rychlý spád děje, realistické náměty ze života a působivé hudební zpracování,“ popsal Oswald, který se ujme hudebního nastudování děl. Inscenaci bude režírovat Andrea Hlinková, která v závěru letošního roku uvede v Olomouci muzikálovou inscenaci Hello, Dolly!

Příznivci operet se pak mohou těšit na výpravnou Noc v Benátkách od klasika žánru Johanna Strausse mladšího i na lidového Podskaláka s písněmi Karla Hašlera. Obě inscenace nastuduje režisérka Dagmar Hlubková, která je podepsaná pod diváckými hity Sugar, Noc na Karlštejně či Země úsměvů. Soubor opery a operety také v příštím roce uvede jeden titul pro dětské diváky, nového nastudování se dočká pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

Baletní soubor připravil na příští rok jeden moderní a jeden klasický titul. „První baletní premiérou bude Nebezpečná známost – Valmont? na motivy slavného románu Choderlose de Laclose, kterou pro náš soubor připraví choreograf a režisér Libor Vaculík na hudbu Franze Schuberta, Pēterise Vaskse a v hudební režii Petra Maláska,“ uvedl umělecký šéf Michal Štípa. Významný český choreograf Libor Vaculík se do Moravského divadla vrátí po téměř deseti letech od premiéry Snu noci svatojánské. Na podzim 2021 se pak nového nastudování dočká Čajkovského pohádkový balet Louskáček s podtitulem Kouzelný příběh. „Přeneseme diváky do světa fantazie, pohádek a romantiky a vtáhneme je do vánoční atmosféry,“ uvedl Štípa, který se ujme choreografie a režie. Současně zmínil, že i v příštím roce bude soubor pořádat tematické baletní dílny.

www.moravskedivadlo.cz

Autor článku: David Kresta