27.11.2015 10:03

Moravské divadlo uvede Odyssea v podání dětského baletního studia

Moravské divadlo uvede tento víkend inscenaci o bájném Odysseovi. Taneční titul ztvární na jevišti děti z Baletního studia při Moravském divadle společně se členy zdejšího baletního souboru. Inscenaci o Odysseovi a jeho dobrodružné cestě z Tróje do rodné Ithaky pro ně připravil režisér a choreograf Robert Balogh. Premiéra je naplánována na sobotu, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

Nová inscenace Odysseus má být výpravnou podívanou pro celou rodinu. Představí se v ní téměř 60 dětí ve věku od čtyř do 16 let, které na jevišti doplní profesionální tanečníci. "Myslím, že dobrodružství, které na svých plavbách Odysseus zažil, budou přitažlivá pro všechny věkové kategorie publika. O velkolepou scénu baletu se postaral můj dlouholetý přítel a spolupracovník Eduard Přikryl, nádherné kostýmy navrhl renomovaný výtvarník Roman Šolc," uvedl režisér Balogh.
Podle představitele titulní role Lukáše Cenka, který malé tanečníky vedl během zkoušek, jde o poučnou řeckou báji se základními rysy jako je dobro, zlo, láska, věrnost či vlastenectví. "Děti z baletního studia mají výborné nasazení, zkouší s nadšením, takže práce s nimi je pro mě inspirující. Je úžasné sledovat, jak jsou zapálené a rychle se učí," popsal Cenek. Děti s ním na představení trénovala představitelka Penelopy Sylva Pospíšilová

Režisér Balogh připravoval Odyssea souběžně s baletní adaptací Dumasovy Dámy s kaméliemi. "Opravdu je to náročné, připravit v jednom měsíci dvě velké premiéry. Musíte si představit, že se jedná v obou případech o původní choreografie. Nejtěžší na přípravě představení je souboj s časem. S profesionálními tanečníky jsem pracoval převážně v týdnu, pro studium Odyssea jsem si s dětmi vyhradil víkendy," doplnil Balogh.
Hrdina řecké mytologie Odysseus podniká v nové inscenaci dobrodružnou plavbu z dobyté Tróje zpátky domů k milované ženě Penelopě. Na své cestě potká obra Kyklopa, krásnou kouzelnici Kirké, nymfu Kalypsó i nebezpečnou Medúzu, která pouhým pohledem dokáže proměnit člověka v kámen. Tvůrci inscenace vycházeli během příprav z Homérova eposu Odyssea v překladu Vladimíra Šrámka. Představení bylo podle tvůrců přizpůsobeno dětskému publiku.
Představení podle režiséra Balogha doprovodí výrazná hudba, návštěvníci uslyší skladby z filmu Souboj titánů, doplňovat je bude neméně poutavá hudba René Dupéra, jehož tvorbu již diváci znají z předchozích inscenací divadla Tarzan či Simba.

www.moravskedivadlo.cz 


Autor článku: ČTK: ftv, jpt

Moravské divadlo uvede Odyssea v podání dětského baletního studia