20.06.2017 11:46

Moravské zemské muzeum vybuduje expozici loutkářského umění a moravské tradiční kultury

Moravské zemské muzeum za téměř 100 milionů korun vybuduje v Paláci šlechtičen v centru Brna stálou expozici loutkářského umění a moravské tradiční kultury. Představí stovky cenných originálů. Přibližně 85 milionů korun poskytne Evropská unie, zbytek půjde z rozpočtu ministerstva kultury.

„Po dlouhá léta jsme bolestivě pociťovali, že Moravské zemské muzeum nemá stálou expozici lidové kultury," řekl novinářům ředitel muzea Jiří Mitáček. Dnes podepsal smlouvu s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL).  Původní národopisnou expozici z 60. let minulého století demontovali v roce 1999 před poslední rekonstrukcí Paláce šlechtičen. V posledních letech jsou v budově pouze prostory pro krátkodobé výstavy.

Nově obsadí přízemí a první podlaží stálá expozice loutek, v druhém podlaží vznikne národopisná expozice věnovaná tradiční hmotné i duchovní kultuře. Výstava připomene i náboženské a etnické menšiny, třeba habány a židy, ale také Řeky a Vietnamce, kteří na Moravu přišli ve 20. století.
Etnografický ústav má ve svých sbírkách asi 120.000 položek, ve stálé expozici lidové kultury jich bude několik stovek, přičemž se počítá s průběžnou obměnou. „Budou to originály, protože se domnívám, že právě ta aura originálních předmětů může oslovit návštěvníka," řekla vedoucí ústavu Hana Dvořáková. Poukázala při tom na krojové bohatství a množství národopisných oblastí Moravy. Tvůrce expozice podle ní čeká při výběru mimořádně těžká práce. K unikátním exponátům se zařadí pluh, se kterým oral císař Josef II. Muzeum chce ovšem zároveň ukázat, že tradiční lidová kultura je dodnes živá, například jako inspirační zdroj pro módní návrháře či designéry.

Obě expozice mají být hotové přibližně za dva roky. Palác šlechtičen zůstane přístupný, dokud neskončí aktuální výstavy, veřejnosti se zřejmě uzavře koncem letošního roku.

Více o projektu na stránkách Ministerstva kultury ČR: https://www.mkcr.cz/novinky-a-media/ministr-kultury-zahajil-projekt-moravskeho-zemskeho-muzea-4-cs2141.html 

http://www.mzm.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr