16.07.2020 09:37

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi zve na festival kulturních akcí pod širým nebem Bez nití | Odvázané léto na terasách

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Vás zve na čtvrtý ročník festivalu kulturních akcí pod širým nebem nazvaného Bez nití | Odvázané léto na terasách. Návštěvníkům během letní turistické sezóny opět nabídne cyklus koncertů a divadelních představení v krásném prostředí teras Mydlářovského domu. Letošní ročník festivalu se koná s finanční podporou města Chrudimi.

Program festivalu

Festival zahájí Květy a Waxwing Theatre
Festival zahájí v pátek 14. srpna 2020 od 18 hodin originální loutkové představení loutkové Rok prasete v podání Zuzany Smolové a Petera Gaffneye o zlodějích, pažravcích, šarlatánech a o tom, co se stane, když je přirozený řád věcí vyměněn za levnou potulnou atrakci. Na představení pak naváže od 20 hodin koncert brněnské alternativní skupiny Květy, která má na svém kontě několik žánrových ocenění Anděl. Kapela pod vedením zpěváka a kytaristy Martina Kyšperského je proslulá netradičními skladatelskými postupy, poetickými texty i energickým koncertním projevem.

Večer intimního divadla
V sobotu 15. srpna pak od 17 hodin čeká návštěvníky festivalu nevšední zážitek v podobě tří autorských představení určených pro malý počet diváků. Výtvarně zvuková inscenace Prefaby divadla MIR, která sklidila zasloužený úspěch na letošní Loutkářské Chrudimi, je představením odehrávajícím se na umakartovém stole na motivy každodenního života tří bezejmenných sousedů v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku. Zajímavým počinem je rovněž intimní multisenzorické představení Lžička pod nos od Nitish Jain and Collective. S pomocí pásky přes oči, sluchátek, teplých dlaní a vlastní fantazie se diváci vydávají zkoumat péči a něhu skrze obyčejné příběhy inspirované mateřskými postavami z Erbenovy Kytice. Třetím představením je pak Rakvičkárna aneb Princezna a vesničan v podání Toy Machine a Divadla Letí inspirovaná oblíbenými morytáty kočovných loutkářů.

Otěstánek, Hergules i postavy z horrorů
V sobotu 28. srpna proběhne od 18 hodin večer loutkového divadla určený pro děti i hravé dospělé. V rámci něho se mohou diváci těšit na humornou interpretaci klasických horrorů nazvanou Psycho Reloaded v podání souboru Buchty a loutky, hravou verzi klasické pohádky Otěstánek od Damúzy a také představení Hergules neboli Drakošlap v podání Divadla Vzhůru nohama.

Koncert osobitých písničkářů
V sobotu 5. září od 18 hodin budou terasy Mydlářovského domu hostit tři výrazné písničkářské osobnosti. Martina Trchová se svým triem
představí vlastní tvorbu s aranžemi na hranicích jazzu, blues, folku, latiny a šansonu. Zpěvačka je držitelkou žánrové ceny Anděl 2016 za album Holobyt. Na ni naváže písničkářka Blondýna prezentující se vedle vtipných písní v žánru "femme-folk" i krátkými "blondbásněmi" a písničkář, básník, malíř a občasný herec Marcel Kříž. Jeho písně vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku šedesátých let minulého století. Je autorem mnoha skvělých překladů textů Boba Dylana, Neila Younga nebo Toma Waitse, jejichž písně zařazuje pravidelně do svého repertoáru.

https://www.puppets.cz/

 

Autor článku: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi