01.03.2012 09:44

Muzikál Bídníci má dnes premiéru na pražském Výstavišti

V novém "kabátě" se dnes večer na jevišti pražského Divadla Goja Music Hall na Výstavišti objeví slavný muzikál Les Misérables - Bídníci. Podle režiséra Petra Novotného, který tento projekt v Praze inscenuje od roku 1992 už potřetí, se autoři na přelomu tisíciletí znovu podívali na jeho hudební aranžmá. Z velké části přišel i nový soubor, což inscenaci dalo novou dynamiku. Koncem února se na jevišti uskutečnily čtyři veřejné generálky.    

Mezi představiteli hlavních rolí jsou například Daniel Hůlka, Monika Absolonová, Marta Jandová, Marián Vojtko, Kateřina Brožová, Tereza Mátlová, Pavel Vítek, David Uličník a Josef Štágr. Kromě osvědčených matadorů se objeví řada talentů, jako jsou Michael Foret jako Enjolras, Hedvika Tůmová v roli Cosette, Tomáš Löbl coby Marius či Vlaďka Skalová jako Eponina.    
"Nejde už o romantickou operu 80. let, ale o vskutku moderní dílo. Zvlášť pro ty mladé byli Bídníci setkáním s velkou klasikou," řekl Novotný ČTK k příběhu galejníka Jeana Valjeana a jeho věčného pronásledovatele policisty Javerta. Při prvním uvedení ho přeložil textař Zdeněk Borovec.    

Podle producenta Františka Janečka, kterého tento projekt přišel až na 35 milionů korun, však nejde o návrat. "Máme nejnovější londýnské aranžmá, přes deset metrů vysoké kulisy, živý orchestr a hvězdné obsazení," řekl Janeček ČTK. Do konce dubna se uskuteční tři desítky repríz. Hrát se bude vždy od pátku do neděle, v sobotu dvakrát.     "Hvězdami muzikálu Les Miserables nejsou jednotlivé hvězdy herecké, ale Les Misérables samotní. A do dneška to platí," citoval režisér slova anglického producenta Camerona Mackintoshe.

Bídníky ve světě zhlédlo od premiéry v roce 1980 přes 55 milionů lidí. Byli uvedeni ve 221 městech osmatřiceti zemí a přeloženi do jedenadvaceti jazyků. Autoři na nich pracovali skoro deset let.


Goja Music Hall: Les Misérables - Bídníci

Autor článku: ČTK: bor, hj

Muzikál Bídníci má dnes premiéru na pražském Výstavišti