13.09.2018 15:40

Muzikál Kočky je první premiérou sté sezony Národního divadla moravskoslezského

První premiérou jubilejní sezóny Národního divadla moravskoslezského jsou muzikálové Kočky Andrewa Lloyda Webbera. První premiéra se odehraje ve čtvrtek 20. září 2018, druhé obsazení se představí v sobotu 22. září 2018, vždy od 18.30 hodin na scéně Divadla Jiřího Myrona.

Britský skladatel Andrew Lloyd Webber (nar. 1948) Kočky zkomponoval na motivy básnické sbírky Thomase Stearnse Eliota s názvem Praktická kniha o šikovných kočkách. Rád vzpomíná, jak mu v dětství jeho matka Jean tyto veršované pohádky o kočkách předčítala. Lloyd Webber pak podle nich zkomponoval poetický taneční muzikál plný nádherné fantazie, který je zároveň jedním z realizačně nejnáročnějších divadelních děl vůbec.

V historii muzikálového divadla neexistuje titul, který by provázelo tolik superlativů! Jedná se o jeden z nejdéle uváděných muzikálů v historii londýnského West Endu i newyorské Broadwaye. Ve světě už Kočky vidělo více než 67 milionů diváků. V domovském divadle New London Theatre byly uváděny celých 21 let. Muzikál získal dvakrát Cenu Grammy a sedm Cen Tony, což jsou nejprestižnější světová ocenění.

Národní divadlo moravskoslezské tak uvádí už pátý muzikál Lloyda Webbera, a i na Kočky diváci netrpělivě čekají.  První představení v DJM jsou beznadějně vyprodaná. „Ostravský divák má muzikály ve velké oblibě a my mu i takto vycházíme vstříc. Kočky splňují také dramaturgické zadání letošní sezóny: uvádět v premiéře jen ta díla, která naše divadlo ještě nikdy nehrálo,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Kočky jsou zřejmě nejnáročnějším Lloyd Webberovým muzikálem: herci musejí zvládat hrát, tančit a brilantně zpívat. „Je to pro náš soubor velká výzva, protože v Kočkách je vedle zpěvu velmi dominantní také taneční složka. Ale věřím, že inscenace bude pro nás dalším milníkem a pro diváky skutečným zážitkem,“ říká režisérka Gabriela Petráková. O čem vlastně Kočky jsou? „Každý rok se koná kočičí setkání, na němž si kočky ze široka daleka sdělují svoje osudy a životní příběhy. Společně s velekocourem Starobylem Vznešeným pak rozhodnou, která z nich dostane šanci druhého života. Mozaika jejich příběhů, zpracovaná scénicky, pěvecky a s náročnou choreografií, to je přesně ta magie, která diváky na Kočkách na celém světě fascinuje,“ popsala Gabriela Petráková. „Naše Kočky se budou toulat po střechách ostravských domů. Bratislavské Mačky, které jsem režírovala také, jsme umístili do starého obchoďáku. Ty londýnské se odehrávaly na smetišti, pražské na půdě starého domu,“ doplnila režisérka. Netají, že zkoušky jsou dril a velká dřina. Herci podle ní na zkouškách doslova potí krev a musejí domů odcházet s pocitem, že už budou jíst jen z misek stejně jako Kočky.

Eliotův text přebásnil do češtiny Michael Prostějovský. Kočkám musel dát výstižná česká jména a děj bylo nutné uzpůsobit tak, aby mu porozuměl náš divák. Sám Michael Prostějovský označil práci na Kočkách za jednu z nejtěžších.

Dril zažili herci s choreografem Pavlem Strouhalem. Orchestr vede Marek Prášil. Scénu vytvořil David Bazika, kostýmy Ľudmila Várossová. V jedné z hlavních rolích alternují Hana Fialová a Katarína Hasprová (Grizabella). Další kočičí dámy ztvárnily například Andrea Gabrišová / Markéta Procházková (Demetra), Veronika Prášil Gidová / Kristýna Štarhová (Bombalerína) či Kateřina Marie Fialová / Marianna Polyáková (Dželína). Kocoury hrají, zpívají a tančí například Tomáš Novotný s Jánem Slezákem nebo Tomáš Savka.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová