02.03.2021 09:43

Na Festivalu barokních umění Český Krumlov bude uvedena opera Gli Oblighi dell’Universo

Festival barokních umění Český Krumlov, který by se měl uskutečnit 17. až 19. září, by měla ozdobit světová premiéra opery Gli Oblighi dell'Universo. Více než 300 let starou operu Antonia Draghiho plánuje uvést barokní orchestr Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka společně se zkušenými sólisty v režii Zuzany Vrbové. Novodobá světová premiéra bude součástí 15. ročníku festivalu. ČTK o tom za pořadatele informovala Simona Andělová.

„V případě vládních restrikcí, jež by znemožnily účast publika, jsme díky spolupráci s rakouským dokumentaristou Alexandrem Stipsitsem připraveni představení nahrávat a zpřístupnit na internetu," uvedl ředitel festivalu Jiří Kiprý.

Gli Oblighi dell'Universo v programu festivalu je podle pořadatelů poctou významnému, přesto však opomíjenému skladateli, a zároveň příležitostí nahlédnout do hudebního a divadelního života v zemích Koruny české v době vrcholného baroka. Draghiho serenata je s nejvyšší pravděpodobností první operou provedenou v českých zemích mimo Prahu. Premiéru měla 9. června 1680 na pardubickém zámku u příležitosti narozenin císaře a českého krále Leopolda I., který v Pardubicích pobýval na útěku z Prahy před morovou epidemií.

„Sedmnácté století bylo dobou, kdy se války střídaly s morovými epidemiemi. Múzy však neumlkaly, spíše naopak. Draghiho serenata Gli Oblighi dell'Universo, napsána v Praze a provedena v Pardubicích roku 1680 právě v době vrcholící morové epidemie, je dokladem toho, jak doba, někdy přezíravě označovaná za ‚dobu temna', ani v tíživé situaci nezapomínala na umění," podotkl Macek.

Antonio Draghi, rodák z Rimini, byl jedním z nejznámějších a nejvlivnějších italských skladatelů své doby a se svými více než 150 scénickými díly je považován za nejplodnějšího skladatele v dějinách opery. Roku 1658 byl povolán k císařskému dvoru ve Vídni, kde působil nejprve jako basista v kapele císařovny vdovy Eleonory. Roku 1668 se stal nejprve vícekapelníkem a následujícího roku kapelníkem tohoto tělesa. Roku 1674 pro něho hudbymilovný císař Leopold I. vytvořil post intendanta dvorního divadla, roku 1682 se stal vrchním dvorním kapelníkem a tuto funkci zastával až do své smrti roku 1700.

Festival barokních umění Český Krumlov vznikl v roce 2008. Základním kamenem byla v té době již více než patnáctiletá badatelská a interpretační praxe mezinárodního barokního orchestru Hof-Musici pod vedením uměleckého vedoucího Ondřeje Macka. Cílem festivalu je oživit historické prostory města Český Krumlov různými uměleckými formami doby baroka. Dramaturgie festivalu klade hlavní důraz na propojení autentického prostoru s adekvátním druhem dobového umění - chrámová hudba v zámecké kapli nebo klášterním kostele, barokní tanec v Maškarním sále, koncerty komorní hudby v Zrcadlovém nebo Prokyšově sále a podobně. Zásadním počinem je však každoroční uvedení novodobé světové premiéry vybrané barokní opery v Zámeckém barokním divadle. Více informací se nachází na www.festival.krumlov.cz

Autor článku: ČTK: jir, mal

Na Festivalu barokních umění Český Krumlov bude uvedena opera Gli Oblighi dell’Universo

Festivaly

28.06.2022

Festival Letní Letná vydává podcast o novém cirkusu

Již 19 let je hlavním cílem festivalu Letní Letná rozvíjet nový cirkus a předávat divákům kouzlo tohoto žánru. A proto organizátoři festivalu přicházejí s Letní Letná podcastem, který ve svých epizodách představí akrobaty, producenty a různé členy týmu festivalu i jiných českých projektů, které spojuje láska k novému cirkusu.

27.06.2022

Festival NODO a dalších 6 představení

Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO v sobotu zahájilo drásavou operou o bezdomovectví. Skladatel Salvatore Sciarrino je mistrem silných poetických zkratek v ději i hudbě. Polský inscenační tým v čele s mezzosopranistkou Annou Radziejewskou nadchnul diváky širokoúhlou minimalistickou podívanou. Divadelní soubor JEDL s členy Ostravské bandy, hudbou Matouše Hejla na libreto Lucie Trmíkové uvedl včera Operu Ibsen / Přízraky, vysoce aktuální dílo o pokrytectví, přetvářce, naší neschopnosti říkat pravdu, zejména těm nejbližším.

27.06.2022

V Chráněném bydlení Fara v obci Slapy se uskuteční jedenáctý ročník festivalu Cihlafest

Již tradiční festival nedaleko Slapské přehrady se letos uskuteční už po jedenácté v Chráněném bydlení Fara v obci Slapy. Rozlehlá farní zahrada se na jeden den promění v místo pro pobavení a setkání milovníků divadla a muziky. Na dvou scénách se 6. srpna představí kapely nejrůznějších žánrů, divadla, žongléři, artisté.