02.03.2018 09:52

Na jedenácti CD vydává Supraphon semaforskou tvorbu let 1989-2015

Písně a výstupy ze třiatřiceti her pražského divadla Semafor zahrnující tvorbu let 1989 až 2015 soustředilo do jedenácti CD vydavatelství Supraphon. Na dnešním setkání komplet představil principál této scény s téměř šedesátiletou tradicí Jiří Suchý. Současně převzal Zlatou desku za trojalbum Zlatá kolekce, které s podtitulem Kdykoliv, kdekoliv vyšlo předloni k jeho pětaosmdesátinám.

„Pod vodou jsem asi byl do roku 1989, ale pak jsem najednou směl všechno. Omezil jsem kouření, ale v životě jsem nekouřil. Vždycky říkám, že jsem nekuřák, nepiják a nemrava, i když to poslední už v posledních letech také není pravda. Navíc ani nesportuju, což mi dopomohlo dožít se požehnaného věku," uvedl šestaosmdesátiletý Suchý.

V roce 2011 pod názvem Semafor - léta šedesátá vydal Supraphon komplet jedenácti CD mapující tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra od vzniku legendárního divadla. Na něj navázal o rok později další velký komplet s příznačným názvem Semafor - léta 70. a 80., který zachytil na tuctu CD průřez dílem semaforských tvůrců v letech normalizace a později.

„V tak velkém časovém údobí samozřejmě není možné dokumentovat vše. Proto se editor a dramaturg výběru Jan Kolář soustředil na písně, které považuje za zásadní pro jejich uměleckou hodnotu či pro půvab, charakterizující příslušnou inscenaci," upozornila producentka všech tří počinů Naďa Dvorská. Právě vydávaný komplet obsahuje podle ní i jedno celou inscenaci - hru Lysistrata. „Ta se trochu vymyká stylu této scény nabízející typické revue a hudební komedie. Několik komických výstupů dokresluje poetiku divadla, tvořeného i Suchého mimořádně tvárnou a rovnocennou partnerkou Jitkou Molavcovou a mladými a nadanými herci, zpěváky a hudebníky," dodala.
„Byla to složitá práce. Už proto, že materiálů byla spousta a nebyly vždy v dobrém technickém stavu. Divadlo si je totiž nepořizovalo, že budou někdy vydány, ale pro svou vlastní potřebu," řekl Kolář ČTK. Největší úsilí bylo podle něj využito na jejich rekonstrukci.

Výběr toho nejlepšího, co vzniklo v Semaforu během posledních šestadvaceti let, vyjde v pátek 2. března. Nahrávky jsou k dispozici i v digitálních formátech. Zpívají a hovoří v nich Jiří Suchý, Jitka Molavcová a dalších 55 herců a zpěváků z této scény.

V současné době má Semafor v repertoáru dvanáct inscenací. Je mezi nimi i oblíbená Kytice, která měla v roce 2015 osmistou reprízu, třetí verze revue Šest žen či úprava Divotvorného hrnce.

http://www.semafor.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mal