07.06.2017 08:50

Na loutkovém festivalu Mateřinka v Liberci vystoupí 18 souborů

Na 24. ročníku mezinárodního festivalu profesionálních loutkových divadel Mateřinka vystoupí 18 souborů, z toho čtyři ze zahraničí. V příštím týdnu v Liberci, Jablonci nad Nisou a Turnově odehrají zhruba 40 představení. Novinářům to řekl ředitel pořádajícího Naivního divadla v Liberci Stanislav Doubrava.

Mateřinka se koná pod značkou EFFE Label, kterou jsou označené mezinárodní festivaly s nabídkou programů na velmi dobré umělecké úrovni. "Pro Mateřinku je to vyznamenání a pocta," uvedl ředitel.

Mateřinka se poprvé uskutečnila v roce 1972, v Liberci se festival koná jednou za dva roky. Letos na něm vystoupí 14 souborů z Česka a po jednom z Belgie, Dánska, Slovenska a Slovinska. "Myslím, že festival nabídne velmi pěkný průřez současným moderním divadlem," řekl Doubrava.

Představení se vybírala dva roky. "Dominují adaptace známých autorů, například František Nepil a jeho Makový Mužíček, Karel Čapek a Dášenka nebo představení Čechy leží u moře vychází z básní Radka Malého," uvedl dramaturg festivalu Vít Peřina. Na Mateřince budou podle něj k vidění také pohádky v moderních interpretacích, například Bajaja. Stejně jako při minulém ročníku i tentokrát dostanou prostor představení pro děti od jednoho do tří let. "Program je pestrý, vybrat si může každý. Ať už přijde rodič s dítětem, které netuší, co slovo divadlo znamená, tak i pravidelní návštěvníci," dodal Peřina.

Vedle soutěžních představení nabídne festival i workshopy uznávaných loutkářských scénografů, filmovou projekci v kině Varšava, koncerty v klubu Naivního divadla či výstavy. Festivalem ožije centrum města. Tradicí už je zahajovací průvod masek za doprovodu živé muziky stejně jako představení pod širým nebem. Letos se budou konat v zahradě Oblastní galerie a v zahradě Jedličkova ústavu.

Mateřinka s rozpočtem 1,6 milionu korun se uskuteční od 13. do 17. června za finanční podpory Liberce, Libereckého kraje, ministerstva kultury i firem. Od roku 1993 je neodmyslitelnou součástí festivalu nafukovací třímetrový slon. Pro každý ročník vzniká nový maskot, letošní modrý slon pilotuje letadlo a je třináctý v pořadí.

Mateřinka