08.02.2016 09:50

Na Modrého kocoura bude v Turnově lákat velká kampaň

Turnov na konci února uspořádá přehlídku amatérských divadel Modrý kocour. Letos bude na čtyřdenní akci lákat nezvykle rozsáhlá kampaň ve městě a okolí. Bude to její 21. ročník.

"Modrý kocour je známý skoro v celé republice. Když se řekne Turnov v divadelních kruzích, třeba v Brně, tak se ví o nějakém Modrém kocourovi. Ale paradoxně na Turnovsku o něm neví takřka nikdo," uvedl ředitel festivalu Mario Kubaš.
Za hlavní důvod považuje to, že akci v minulých letech ve městě moc nepropagovali. To chtějí letos organizátoři změnit, do kampaně se proto zapojí celá místní kulturní scéna. "Cíl je ukázat, že Modrý kocour je významná kulturní událost celého kraje," řekl Kubaš. Podle něj jde dokonce o největší krajskou divadelní přehlídku v zemi. "Modrý kocour otevírá sezonu amatérského divadla pro celou zemi," dodal.
Návštěvnost festivalu tomu ale neodpovídá. "Ne, že by divadlo bylo prázdné. Jsou tam ale hlavně lidé z jiných souborů. Za celý festival tam přijde jinak tak 100 až 200 lidí," řekl Kubaš. Uvědomuje si ale, že se přístup místních zřejmě nepodaří změnit jedinou kampaní. "Je to práce na několik let. Když se ale letos zvedne návštěvnost o nějakých deset až 15 procent, budu spokojený," uvedl.
Jedním z cílů je do divadla přilákat i studenty, v řadě představení hrají jejich vrstevníci. Kubaš by studenty rád zapojil i do organizace. Plánuje například, že by šperkařská škola mohla navrhnout cenu pro některou kategorii.

Festival se letos koná od 25. do 28. února, je postupovou přehlídkou pro tři celostátní soutěže. Představí se na něm 17 souborů nejen z Libereckého kraje, některé přijedou z východních a středních Čech a jeden z Varšavy. "Amatérské divadlo je krajně zajímavé, kolikrát mnohem lepší než profesionální divadlo," míní Kubaš. Festival bude žánrově pestrý, hrát se budou komedie, drama, studentská, loutková, taneční i experimentální divadla. Vrcholem by mělo být představení Antiwords propojující tanec s činohrou v podání umělecké skupiny Spitfire Company. Ve světě oceňované představení vzniklo na motivy Havlovy Audience. Ovlivněno bylo hlavně zpracováním režiséra Jiřího Menzela, který do role sládka obsadil Pavla Landovského, jenž během hraní vypil asi devět osmistupňových piv. "V tomto nehrají žádní muži, ale jen ženy. Je impresivní, co dokážou," uvedl Kubaš.

Letošní rozpočet festivalu je zhruba 300.000 korun. Turnov na něj přispěl 80.000 Kč, dotaci získali pořadatelé i od Libereckého kraje a ministerstva kultury. Akci podpořily i některé firmy.

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš

Na Modrého kocoura bude v Turnově lákat velká kampaň