24.06.2019 10:42

Na nádvoří pražského Muzea Kampa se bude hrát inscenace o Medě Mládkové

Na nádvoří pražského Muzea Kampa se ode dneška po tři desítky večerů bude hrát inscenace nazvaná Meda. Je věnována sběratelce umění a zakladatelce Muzea Kampa Medě Mládkové. Inscenace připravená podle knihy Ondřeje Kundry Můj úžasný život je průřezem jejího života od 14 let do dnešních dní. Vznikla k letošnímu stému výročí narození Medy Mládkové. Hlavní roli hraje Tatiana Vilhelmová.

Hru napsala Daniela Šteruská a derniéra je naplánována na 8. září na den 100. narozenin Mládkové. Režie se ujala divadelní režisérka Adéla Laštovková Stodolová. Vedle Vilhelmové, která vystoupí bez alternace, se v dalších rolích objeví Hana Vagnerová, Jaroslav Dulava, Dana Batulková, Lukáš Příkazký a Daniel Šváb.

„Meda Mládková je velmi inspirativní žena, kterých je ve světě málo, a proto si myslím, že je třeba si takové osobnosti neustále připomínat. Její celoživotní motto zní: Když chceš, můžeš!, což naprosto věrně vystihuje její životní přístup a odhodlání," uvedla při přípravě inscenace autorka scénáře Daniela Šteruská. „Paní Mládková prožívala své mládí v mnohem náročnější době a vždy se rozhodla pro řešení, které pro ni znamenalo splnění jejích vizí a snů. Někdy to bylo pro dobro všech, jindy zase na úkor někoho, kdo na takovou energii nebyl připravený," dodala.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vznik muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí.

http://predstavenimeda.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mol