04.01.2022 14:20

Na Nové scéně Národního divadla bude po novém roce k vidění unikátní taneční drama s názvem Srdce

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni společně s agenturou Srdce zrealizovalo originální taneční projekt, který se představí ve světové premiéře 4. ledna 2022 na Nové scéně Národního divadla v Praze. Taneční drama Srdce, které přináší hluboký lidský příběh dvou studentů medicíny Eriky a Sebastiana, vychází ze skutečných událostí.

Od jejich bezstarostného studia na vysoké škole se odvíjí příběh plný dramatických okamžiků. Jejich životy se na čas rozdělí. Naposledy spatří Sebastian svou milovanou Eriku jako člen transplantačního týmu. Autorce příběhu, lékařce Milaně Pokorné, osud Eriky skutečně zkřížil profesní a životní cestu a hluboce jí zasáhl. Po mnoha letech nalezla způsob, jak silný zážitek sdělit. Beze slov, prostřednictvím tanečníků souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

K realizaci svého odvážného snu oslovila Richarda Ševčíka, choreografa a sólistu baletu DJKT, který má cit pro vykreslení jednotlivých postav a dar vyprávět příběh pohybem. Velký prostor ponechala autorům hudební předlohy, rockovým hudebníkům a skladatelům Janu Rejentovi a Pavlu Lochmanovi. Jejich hudební kompozice propojí pocity hlavních postav s divákem. Tento tvůrčí tým, který doplňuje renomovaný scénograf a kostýmní výtvarník Marec Cpin,   společně stvořil taneční drama, jež diváka nenechá ani chvíli v klidu.

„Transplantace srdce je jedním z neuvěřitelných zákroků moderní medicíny. Tíha osudu a chvíle, kdy se člověk stane dárcem srdce, jsou tak emotivní, že se slovy nedají popsat. Snad hudba a tanec vyjádří radost, ale i smutek a bolest, které provázejí toto vítězství lékařské vědy. Dílo je věnováno lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál,“ říká autorka Milana Pokorná.

V roce 2022 uplyne 100 let od narození jihoafrického kardiochirurga, profesora Christiaana Neethlinga Barnarda, který jako první v roce 1967 provedl úspěšnou transplantaci srdce. Navzdory tomu, že od tohoto neuvěřitelného zákroku uplynulo více než 50 let, stále zůstává transplantační medicína opředena mnoha mýty i spoustou otázek.

Pražská premiéra inscenace se uskuteční 4. ledna 2022 na Nové scéně Národního divadla, další termíny uvedení v Praze budou 29. a 30. ledna 2022, 28. února 2022 a 1. března 2022.

Plzeňská premiéra je naplánována na 5. března 2022 na Nové scéně DJKT, další termíny uvedení v Plzni budou 21. dubna 2022, 11. května 2022 a 1. června 2022.

Vstupenky na pražská představení již jsou v prodeji, předprodej v Plzni startuje 14. ledna 2022.

Autor článku: Linda Skarlandtová