30.12.2018 10:50

Na Nové scéně Národního divadla převzali ceny vítězové Studentské Thálie

Talentovaní studenti základních, středních i vysokých škol si na Nové scéně Národního divadla převzali Ceny studentské Thálie. Nejvíce ocenění, celkem tři, získal olomoucký kabaret Nabalkoně. Dvakrát bodoval dětský filmař Lukáš Novotný z Prahy, který se svými kamarády vytváří krátké snímky.

Studentská Thálie je celorepublikovou soutěžní přehlídkou studentské autorské tvorby napříč žánry. Má dvě hlavní kategorie: divadelní a literární. Do soutěže se hlásí mladí zpěváci, tanečníci, herci i autoři. Jednotlivé počiny posuzují poroty složené z profesních odborníků. Výkony studentů neuměleckých a uměleckých škol při tom hodnotí zvlášť.

V letošním šestém ročníku cen uspěli ze zástupců neuměleckých škol divadelní spolek UnderZ z pražského Gymnázia Na Zatlance se hrou Za nás bylo líp a také Jakub Jedlička z Karlínského gymnázia. Ten porotce zaujal textem o chlapci, který ztratil rodiče při havárii letadla a pokouší se je najít ve svých snech. „Poprvé stojím na pódiu, je to pro mě velká novinka," svěřil se divákům.

Právě možnost převzít si ocenění na půdě Národního divadla je pro přihlášené studenty jednou z velkých motivací. Další motivací je i možnost předvést se na soutěžní přehlídce, která se letos v říjnu konala v Divadle Na Prádle.

Olomoucký kabaret Nabalkoně dostal ocenění nejen v kategorii Autorský tvar uměleckých vysokých škol, ale také Cenu herecké asociace a uznání za výtvarný nápad. Mezi divadelníky uspěli rovněž studenti pražského Gymnázia Chodovická, kteří ve volném čase nastudovali muzikál Rebelové nové generace. V představení, jenž bude mít toto pondělí derniéru v Divadle Horní Počernice, vystupují mladí herci ve věku od 11 do 18 let. Cenu jim dnes na dálku přes telefon předal režisér filmových Rebelů Filip Renč, který hru viděl a složil za ni dětem poklonu.

Vybraní účastníci přehlídky divákům na Nové scéně představili své umění. Publikum zaujala například jedenáctiletá Julie Pszczólková, která zazpívala vlastní píseň o vlně cunami. Text ji prý napadl, když čekala v práci na maminku. Ovace sklidila i Zuzana Žalmanová, a to za vtipný dialog s loutkou jezevčíka. Mladá herečka je členkou brněnského souboru Dramatická jelita, který v loňském ročníku soutěže posbíral několik cen.

https://www.studentskathalie.cz/

Autor článku: ČTK: tep, gcm