30.12.2018 10:50

Na Nové scéně Národního divadla převzali ceny vítězové Studentské Thálie

Talentovaní studenti základních, středních i vysokých škol si na Nové scéně Národního divadla převzali Ceny studentské Thálie. Nejvíce ocenění, celkem tři, získal olomoucký kabaret Nabalkoně. Dvakrát bodoval dětský filmař Lukáš Novotný z Prahy, který se svými kamarády vytváří krátké snímky.

Studentská Thálie je celorepublikovou soutěžní přehlídkou studentské autorské tvorby napříč žánry. Má dvě hlavní kategorie: divadelní a literární. Do soutěže se hlásí mladí zpěváci, tanečníci, herci i autoři. Jednotlivé počiny posuzují poroty složené z profesních odborníků. Výkony studentů neuměleckých a uměleckých škol při tom hodnotí zvlášť.

V letošním šestém ročníku cen uspěli ze zástupců neuměleckých škol divadelní spolek UnderZ z pražského Gymnázia Na Zatlance se hrou Za nás bylo líp a také Jakub Jedlička z Karlínského gymnázia. Ten porotce zaujal textem o chlapci, který ztratil rodiče při havárii letadla a pokouší se je najít ve svých snech. „Poprvé stojím na pódiu, je to pro mě velká novinka," svěřil se divákům.

Právě možnost převzít si ocenění na půdě Národního divadla je pro přihlášené studenty jednou z velkých motivací. Další motivací je i možnost předvést se na soutěžní přehlídce, která se letos v říjnu konala v Divadle Na Prádle.

Olomoucký kabaret Nabalkoně dostal ocenění nejen v kategorii Autorský tvar uměleckých vysokých škol, ale také Cenu herecké asociace a uznání za výtvarný nápad. Mezi divadelníky uspěli rovněž studenti pražského Gymnázia Chodovická, kteří ve volném čase nastudovali muzikál Rebelové nové generace. V představení, jenž bude mít toto pondělí derniéru v Divadle Horní Počernice, vystupují mladí herci ve věku od 11 do 18 let. Cenu jim dnes na dálku přes telefon předal režisér filmových Rebelů Filip Renč, který hru viděl a složil za ni dětem poklonu.

Vybraní účastníci přehlídky divákům na Nové scéně představili své umění. Publikum zaujala například jedenáctiletá Julie Pszczólková, která zazpívala vlastní píseň o vlně cunami. Text ji prý napadl, když čekala v práci na maminku. Ovace sklidila i Zuzana Žalmanová, a to za vtipný dialog s loutkou jezevčíka. Mladá herečka je členkou brněnského souboru Dramatická jelita, který v loňském ročníku soutěže posbíral několik cen.

https://www.studentskathalie.cz/

Autor článku: ČTK: tep, gcm

Na Nové scéně Národního divadla převzali ceny vítězové Studentské Thálie

Amatérské divadlo

19.03.2019

Celé Česko rozehrají malí umělci; program happeningu ZUŠ Open nově potrvá dva dny

Ulice, náměstí a další veřejné prostory opět ožijí díky celostátnímu happeningu ZUŠ Open pestrým programem všeho druhu umění. Základní umělecké školy z celé republiky spojí své síly a nabídnou společnou radost z hudby, tance, divadla, výtvarného umění i dalších aktivit. Pro velký zájem všech příznivců i samotných škol a s rostoucím počtem atraktivních programů i společných projektů se rozhodl Nadační fond Magdaleny Kožené rozšířit letošní ročník ZUŠ Open do dvoudenní akce v termínu 31. 5. – 1. 6. 2019.

17.03.2019

Dětský taneční svět v Hybernii – malé objevy na velkém jevišti

Světový den divadla pro děti a mládež se slaví na konci března již od počátku jednadvacátého století. Akce, v rámci níž se konají nejrůznější slavnosti, festivaly a představení, každoročně vyzdvihuje významnou úlohu, kterou může divadlo sehrávat v životech mladých diváků. Taneční centrum Praha při této příležitosti v pondělí 18. března od 19 hodin v divadle Hybernia představí volně komponovaný program s názvem „Dětský taneční svět“, v němž se bude prezentovat práce špičkových dětských tanečních studií.

11.03.2019

Taneční centrum Praha oslaví Světový den divadla pro děti a mládež představením v divadle Hybernia

Světový den divadla pro děti a mládež slavíme vždy 20. března na popud Světové asociace divadel pro děti a mládež již od počátku tisíciletí. Letos jsme zajistili blízký termín a kvalitní podmínky pro prezentaci špičkových dětských tanečních studií, které představíme ve volně komponovaném programu: Dětský taneční svět.