07.11.2017 07:52

Na pražském festivalu Opera 2017 uspěly inscenace Thaïs a Hamlet

Na 13. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2017 konaném v Praze u diváků i kritiků uspěly inscenace Thaïs a inscenace Hamlet. Opera Julese Masseneta Thaïs v provedení Divadla F. X. Šaldy Liberec získala čestnou cenu kritiků, takzvanou Libušku, za nejlepší inscenaci. Opera Hamlet Ambroise Thomase v podání Národního divadla moravskoslezského v Ostravě se stale nejlepší inscenací podle diváků. Na 18 představení 17 souborů z celé ČR a Slovenska přišlo 7500 diváků. Novináře o tom dnes za pořadatele informovala ředitelka festivalu Lenka Šaldová.

Odbornou porotu i diváky zaujali také představitelé titulních rolí oceněných inscenací. Cenu kritiků za mimořádnou interpretaci role Hamleta získal Thomas Weinhappel, diváci stejnou cenu přisoudili Lívii Obručník Vénosové za ztvárnění Thaïs. Cenu ředitelky festivalu získal Ensemble Opera Diversa za inscenaci opery Ondřeje Kyase a Pavla Drábka Čaroděj a jeho sluha. Cena Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v oblasti hudebního divadla letos připadla vedení Národního divadla Brno v čele s Martinem Glaserem a Jiřím Heřmanem za současnou koncepci a realizaci Festivalu Janáček Brno. Ceny v podobě skleněného artefaktu budou předány na scénách jednotlivých divadel.

„Vzhledem k ohlasu jednotlivých představení u diváků lze říct, že nejsou vítězové a poražení," konstatovala ředitelka festivalu Šaldová.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy na festivalu uspělo potřetí za sebou. V roce 2015 čestnou cenu kritiků za nejlepší inscenaci 12. ročníku, kterou se stala opera Josefa Bohuslava Foerstera Eva. Liberečtí si také odvezli čestnou cenu kritiků za operu Julese Masseneta Don Quichotte, nejlepší inscenaci 11. ročníku.

Letošní 13. ročník festivalu Opera 2017 zahájilo 13. září představení Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v podání Moravského divadla Olomouc. Do 4. listopadu festival na různých místech v metropoli nabídl inscenace operních souborů z Česka a Slovenska. Festival je společnou akcí všech zúčastněných divadel. Je pouze na rozhodnutí jejich vedení, s jakým titulem se akce zúčastní. Operní festival pořádá Jednota hudebního divadla od roku 1993 každé dva roky. Je nesoutěžní, ale i letos byly výjimečné výkony oceněny čestnými cenami, takzvanými Libuškami.

http://www.festival-opera.cz/

Autor článku: ČTK: jir, snm