07.12.2022 07:47

Na repertoár Divadla D21 se vrací inscenace Komu zvoní hrana

Divadlo D21 vrací na repertoár originální tok-šok Hany a Ivany.

KOMU ZVONÍ HANA / Amputace srdce

15. prosince 2022 / 19:30 / foyer Divadla D21
Kam doputujeme, když amputujeme Hanu, srdce, lásku, sebe, ego?
Edo Jaganjac, host se srdcem na správném místě.

Nekonvenční projekt hereček Divadla D21 Hany (Mathauserové) a Ivany (Machalové), který funguje průběžně od roku 2016, se po tzv. covidové pauze dočká znovuzrození a tím pádem další premiéry, která je ovšem vždy zároveň derniérou. Stane se tak uprostřed sezóny nesoucí podtitul Amputace srdce. Originální tok-šok KOMU ZVONÍ HANA je postaven na setkání osobností jeho autorek a jejich pozoruhodných hostů.

V prosincovém vydání této specifické živé „talk show“ se v roli hosta můžeme těšit na lékaře a spisovatele Eda Jaganjace, autora věhlasného románu Sarajevská princezna.

„Čeká nás večer, jehož obsah nabývá na aktuálnosti každým dnem. A zdaleka nejde jen o válku, která právě probíhá a upomíná na to, co bylo… Stejně jako má historie tendenci se opakovat, tak situaci na Balkáně při nejlepší vůli nelze nazvat „dořešenou“. S osobností Eda Jaganjace si však spojujeme zejména téma lidskosti, osobní statečnosti, nenápadného hrdinství a obrovské oddanosti vlastnímu poslání.“, říká dramaturgyně divadla Kristýna Čepková.

HANA A IVANA

Hana a Ivana mají jedna druhou. A svůj pořad. A své sny. A touhy měnit svět k lepšímu.
Hana a Ivana jsou již několikátou reinkarnací sebe navzájem a spousty všedních věcí kolem nás. Jsou pouze tady a teď. Jsou pouze spolu. Hanu a Ivanu trápí často problém. Společný. Jedinečný. Pokaždé jiný.
Hana a Ivana se snaží najít řešení na každý problém a zaručeně vždy najdou problém na každé řešení.

Druhé zvonění této sezóny chystáme na květen 2023.

EDO JAGANJAC

Edib (Edo) Jaganjac se narodil 14. května 1957 v Sarajevu. Dětství prožil v Titově Jugoslávii. V roce 1985 se oženil, o rok později se mu narodila dcera Sára a v roce 1990 dcera Nina. Vystudoval medicínu a v roce 1992 získal chirurgickou specializaci. Dne 6. dubna 1992 začalo obléhání Sarajeva srbskými a jugoslávskými vojsky. Kvůli neustálému ostřelování celého města odjela manželka s dětmi do Srbska. Pamětník zůstal v Sarajevu a začal zde působit jako lékař ve vojenské nemocnici. Téměř dva roky neopustil budovu nemocnice. Během tohoto období mnohokrát zažil bombardování. Léčil také „sarajevskou princeznu“, Irmu Hadžimuratović, která byla v Sarajevu zraněna a poté převezena na operaci do Londýna. Kvůli ní do města přijelo mnoho novinářů. Edib Jaganjac byl téměř každý den v televizi a silně kritizoval fungování humanitárních organizací v Sarajevu. V roce 1993 město opustil a se svojí rodinou se setkal v Praze, kde od té doby žijí. V současné době působí jako lékař v nemocnici Motol. Je zakladatelem občanského sdružení Lastavica a autorem knihy Sarajevská princezna.
(Zdroj: Paměť národa)


DALŠÍ NOVINKY V D21

D21 srdečně zve také na novou inscenaci Lorcovy KRVAVÉ SVATBY v režii Diany Šoltýsové (13.12., 17.1., 13.2. atd.)

Ve foyer divadla po celý advent naleznou diváci Stromek splněných přání, jehož prostřednictvím mohou Divadlo D21 podpořit drobným i větším darem.

Vedení Divadla D21 by rádo upozornilo na změny v obsazení některých starších inscenací. Konkrétně se jedná o tituly Amerika, Spalovač mrtvol, Trnová koruna Karla Havlíčka Borovského a Zločin a trest. Marek Zeman se rozhodl láskyplně ukončit spolupráci s divadlem. V souboru D21 ho nahradí Michal Kraus a Jakub Jelínek.

Vzkaz divákům i odborné veřejnosti: Sledujte náš blog a sociální sítě! Děkujeme.

https://www.divadlod21.cz/

Autor článku: Kristýna Čepková