02.01.2018 09:25

Na repertoár divadla v Liberci přibude v roce 2018 čtrnáct nových inscenací

Původní inscenace i klasická díla nabídne v roce 2018 liberecké divadlo F.X. Šaldy. Herci činohry, opery a baletu nastudují 14 nových inscenací. ČTK o tom za divadlo informovala Iva Špačková. Do repertoáru přibude původní dílo věnované Liberci, muzikál, operní verze Popelky, baletní zpracování Malého prince či Vánoční koleda.

První novinkou v příštím roce bude komediálně laděný muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení, který po čtyřech letech nahradí jiný úspěšný muzikál - Monthy Python´s Spamalot. Hudbu k inscenaci inspirované příběhem milostných dobrodružství několika španělských žen složil David Yazbek.
Pro rodiny s dětmi je určený Malý princ na motivy známé knihy francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. V repertoáru baletu bude inscenace od února příštího roku a na jaře přibude ještě hudebně-taneční mystérium (S)Tvoření. Choreografka Alena Pešková pro něj našla inspiraci ve východní filozofií a taoistických textech.

Opera si první novinku chystá na březen, kdy uvede Bohému Giacoma Pucciniho, která patří k nejhranějším operám. Novinkami budou i opereta Johanna Strausse Noc v Benátkách a opera Gioachina Rossiniho La cenerentola známá také pod názvem Popelka.

Činohra se dubnovým představením Konec starých časů vrátí k událostem února 1948. Vybrala si k tomu satirický román Jaroslava Žáka. Kniha na dění té doby nabízí nezvyklý pohled. „Je psaná z pohledu člověka, který neví, jak to dopadne," uvedl vedoucí činohry Šimon Dominik.
Světovou premiéru bude mít v červnu hra Žijeme? od mladé slovenské autorky Lenky Čepkové, která byla oceněná v mezinárodní soutěži v Norimberku. Hra je mozaikou příběhu lidí, kteří se míjejí a nerozumí si. Chybět nemůže ani klasika, tentokrát to bude hra Úklady a láska, kterou v 18. století napsal Friedrich Schiller.
Kabaretní představení věnované Liberci, jeho architektuře a osobnostem 60. let 20. století se na repertoáru objeví na podzim. Inscenace Sialská trojčata je dílem Radovana Lipuse, Milana Šotka a Davida Vávry. Především pobavit by mělo další nové představení činohry, bláznivá komedie Klíčovou dírkou od Joea Ortona. Činohra nabídne i vážnější téma. Hra Mikve izraelské dramatičky Hadar Galronové se věnuje postavení žen ve společnosti.

Balet bude od listopadu lákat na Dickensovu Vánoční koledu, jež by po šesti úspěšných sezonách měla nahradit Louskáčka. Hudbu k představení zkomponuje skladatel a herec Jan Matásek. Netradiční bude spojení dvou jednoaktových oper, které se na repertoáru českých divadel objevují jen zřídka. V prosincové premiéře během jednoho večera zazní opera Francesca da Rimini od Sergeja Rachmaninova a Il prigioniero, kterou napsal Luigi Dallapiccola.

http://www.saldovo-divadlo.cz/