16.03.2017 16:14

Na scénu Národního divadla se vrací Lorkova Krvavá svatba

Ve Stavovském divadle bude mít dnes večer premiéru hra Federica Garcíi Lorky Krvavá svatba. Na scénu Národního divadla se dílo španělského básníka a dramatika vrací půl století poté, kdy se tu hrál jeho Dům doni Bernardy v režii Alfréda Radoka. Aktuálního nastudování Lorkovy Krvavé svatby se ujal režijní tandem SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.

V příběhu, ve kterém se folklór mísí s avantgardou, tradiční svět svateb a nedotknutelných obřadů s vášnivostí okamžiku i nezachytitelnou láskou, se na jevišti objeví například Taťjana Medvecká, Pavlína Štorková, Patrik Děrgel, Tereza Vilišová, Johanna Tesařová, Soňa Červená, Saša Rašilov, Filip Kaňkovský a David Prachař.

Lorca napsal Krvavou svatbu v roce 1933. Drama vyrůstá z bezprostředních španělských reálií a konkrétní doby, ale dotýká se současníků možná víc, než jsou si ochotni připustit. „Muži umírají a ženy vedle sebe nadále zůstávají žít jako nějaké vdovy. V tom je nadčasová archetypálnost autorova sdělení," myslí si Trpišovský.

Krvavou svatbu uvádělo Národní divadlo hned po druhé světové válce. Režie představení se tehdy ujal Jindřich Honzl.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: dto, mha