06.12.2018 11:34

Na Spectaculo Interesse 2019 se přihlásilo přes 130 zahraničních souborů

Přes 130 zahraničních souborů z celého světa projevilo zájem o účast na 13. ročníku mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse v Ostravě. Uskuteční se na přelomu září a října 2019. Příznivci festivalu se mohou těšit třeba na vídeňský Vegetable Orchestra nebo performanci Divadla bratří Formanů, která je zavede na Divoký západ, řekla dnes novinářům ředitelka pořádajícího Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková. První ročník festivalu se konal v roce 1995. Od té doby ho divadlo pořádá v každém lichém roce.

„V současné době finišujeme uzavírání přihlášek na Spectaculo Interesse. Pozoruhodné je, že na ten příští rok se přihlásilo ze zahraniční přes 130 divadelních souborů. Kromě toho, protože chceme vybírat to nejlepší, jezdíme po festivalech i do zahraničí, i do divadel, o které máme zájem," uvedla.

Mezi soubory jsou zájemci z Argentiny, Číny, Izraele, Finska, Indonésie, Brazílie či Kanady. Dramaturgická rada nyní bude vybírat ty nejlepší inscenace, které se nakonec zařadí do týdenního programu festivalu, který začne 29. září.

Podle ředitelky má už nyní festival potvrzena dvě výjimečná představení, o něž měl velký zájem. Jedná se o Vegetable Orchestra, jehož členové si před představením sami vyrábějí hudební nástroje ze zeleniny a ovoce. Pak je využívají při hraní klasické i moderní hudby. „Druhým mimořádným je představení bratří Formanů, kdy se postaví v prostoru mezi Karolinou a Trojhalím obrovský stan. Bude to jakási reminiscence a výlet do Ameriky 19. století a na Divoký západ," doplnila Hájková.

Budovu Divadla loutek Ostrava, která byla postavena v roce 1999, čeká v příštím roce oprava. Začít má počátkem roku. Opravovat se budou střechy, okna i omítky. Oprava bude stát asi 15 milionů korun. Práce ovlivní i provoz divadla. V únoru je v plánu výměna oken, a na hlavní scéně se tak hrát nebude. Vše by mohlo být hotovo na přelomu dubna a května.

http://www.dlo-ostrava.cz/

Autor článku: ČTK: Martina Helánová, ver