27.05.2015 14:10

Na Šrámkův Písek přijedou nejlepší experimentující amatéři

Nejzajímavější inscenace amatérského experimentujícího divadla uvede od 29. do 31. května Šrámkův Písek. Národní přehlídka se ve městě na Otavě koná letos počtyřiapadesáté. Patnáct souborů na ni postoupilo z jedenácti krajských kol. ČTK to dnes řekla Alena Crhová z pořádajícího Národního informačního a poradenského střediska (NIPOS-ARTAMA). Přehlídky se letos zúčastní na 150 účastníků včetně členů souborů, pozorovatelů, lektorů a dalších hostů.

"Šrámkův Písek je určen divadelním souborům, které z hlediska obsahového či formálního překračují divadelní konvence i hranice uměleckých druhů. Nemá žánrové omezení - pouze není určen dětským souborům do 15 let," řekla Crhová. Všechna představení bude hodnotit ve čtyřech diskusích lektorský sbor. Jsou přístupné nejen účastníkům přehlídky, ale i veřejnosti.

Vedle pražského minimalistického divadla Kámen, které se letos přehlídky účastní s inscenací Dopis poslaný poštou, by si diváci podle člena lektorského sboru Vladimíra Hulce neměli nechat ujít inscenaci Nestyda, se kterou přijede soubor OLDstars Praha. "Text ve Francii usazeného afrického dramatika Koffi Kwahulé se hraje natěsno, diváci jsou téměř součástí dění. Herci své postavy oživují současnými prostředky pohybového divadla. Hraje se téměř bez rekvizit, na prázdné scéně. Jen divák a herec, herec a text, text a pohyb," řekl Hulec ČTK. Dodal, že souboru přeje, aby inscenace postoupila na Jiráskův Hronov.

V krajských přehlídkách podle něj asi nejvíce překvapil pražský Teď nádech a leť, který v Písku sehraje divadelní mozaiku ze střepů životů tisíců uprchlíků z arabského světa nazvanou Kábul, Bagdád, Ar Raqquah, Maarran. Divák se ocitá uprostřed tržiště, kde se setkávají a míjejí lidé a kde se prolínají a míjejí osudy novodobých nomádů. "Je to asi to nejangažovanější a nejsilnější, co letos v amatérském divadle vzniklo. Autor projektu David Zelinka cestuje po světě, příběhy uprchlíků zná přímo z míst, kde žijí a živoří," řekl Hulec. Každý si od pátku do neděle ale může vybrat tu svou inscenaci.

Přehlídka se koná v Divadle Fráni Šrámka, v Divadle Pod čarou, v kulturním domě a na dalších místech v Písku. Součástí doprovodného programu je sobotní akce Šrámkův Písek Písku v Palackého sadech. Je určena především dětem. Vystoupí Loutkové divadlo Nitka Písek, Divadlo Studna Hosín, folková skupina Třetí sloka, Studio Dell ́arte České Budějovice a Túlavé divadlo s Divadlem do Houslí. DDM Písek připraví pro děti tvůrčí dílničky.

Autor článku: ČTK: Jaroslava Mikešová, kš

Na Šrámkův Písek přijedou nejlepší experimentující amatéři