17.02.2022 15:35

Na světové výstavě Expo se v jejím závěru uskuteční český národní den

Na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech se 21. března uskuteční český národní den. Jeho téma zní Czech Spring a představí se na něm klasická, folklorní i moderní hudba, divadlo v různých formách, intermediální umění, literatura, móda, počítačové hry i výtvarné instalace. ČTK o tom za organizátory kulturního programu národního dne informovala Linda Lomozová. Světová výstava se s ročním zpožděním kvůli pandemii otevřela loni v říjnu a potrvá do konce března.

Česká republika se prezentuje jako země přírody, vědy a inovací. Hlavním tématem české expozice je systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.), který za využití solární energie vyrábí ze vzduchu vodu, která má zavlažovat zahradu v okolí českého pavilonu.
Celkový rozpočet české účasti včetně nefinanční účasti činí 374 milionů korun. Příspěvek ze státního rozpočtu činí 185,2 milionu korun. Účast Česka je financována na bázi PPP, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru.

Program českého národního dne vychází ze snahy o propojení přírody a všech jejich prvků s moderními technologiemi a s hravostí. Program připravuje agentura ART Prom a její kreativní ředitel Jakub Vedral, který byl už u několika národních dnů a zúčastnil se světové výstavy v Aiči, Šanghaji i Miláně. Již s předstihem byla v českém pavilonu odhalena instalace GROW, interaktivní světelná instalace Luboše Zbranka, která přináší umělecké ztvárnění české krajiny a národních symbolů. GROW mohou najednou ovládat až čtyři hráči, kteří pohyby žetonů rozehrávají symfonii zvuků doprovázenou světelnými efekty v barvách trikolory. Návštěvníci Expo tak mohou zaslechnout například typické zvuky českého lesa a krajiny.

Hlavní myšlenka dramaturgie národního dne Czech Spring líčí Česko jako zemi pramenů, zřídlo nápadů a jarní zahradu. Návštěvníky budou do českého pavilonu lákat monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci ze souborů V.O.S.A. nebo Bratři v tricku, i jedni z nejlepších evropských chůdařů ze souboru Long Vehicle Circus. Okolí pavilonu rozsvítí světelné divadelní instalace z dílny Light Lab.

Svou interaktivní instalaci představí také známé herní studio Amanita Design. Módní návrhářství zastoupí Josefína Bakošová s projektem udržitelné módy Tears of Fashion. O hudební složku programu se postará Filharmonie Bohuslava Martinů, hudebník Thom Artway a Tomáš Dvořák, který představí propojení hudby a nejnovějších technologií se svými hudebními projekty Floex a Netýkavka. Jedním z vrcholů dne bude multimediální představení iMucha.

Expo

Autor článku: ČTK: hrm, rdo; Foto vizualizace převzato z webu https://www.czexpo.com/