22.06.2018 15:26

Na Zábradlí budou mít 60. sezonu, uvedou Holmese a Bergmana

Divadlo Na zábradlí začne od podzimu slavit svou jubilejní 60. sezonu. Ponese se v duchu velkých literárních a kulturních postav i současných a aktuálních témat. První z premiér bude inscenace Podivuhodný případ pana Holmese, kterou známá pražská scéna v režii Davida Jařaba uvede 5. října. ČTK to dnes sdělila mluvčí divadla Alexandra Poláková.

Inscenace nebude tradičním přepisem předlohy, ale autorským přepracováním příběhů této klasiky světové literatury. Autorem textu je David Jařab, který se stává vedle Jana Mikuláška dalším kmenovým autorem divadla, uvedla Poláková.

U příležitosti 60. výročí založení Divadla na Zábradlí bude v prosinci uvedena Mikuláškova inscenace, na níž režisér pracuje s dramaturgyní Dorou Viceníkovou a která zpracovává filmovou legendu Ingmara Bergmana. Snové i psychologické motivy slavného tvůrce ožijí na divadelní scéně v imaginativní kaleidoskop s výtvarným zpracováním Marka Cpina.

Druhá polovina sezony se od fiktivních světů podle mluvčí odkloní k realitě všedního dne. Herečka a režisérka Halka Třešňáková zpracuje osobní téma emigrace pod názvem Překročit hranice. Poslední premiéra bude patřit držiteli Českého lva, filmovému režisérovi Marku Najbrtovi.

Divadlo Na zábradlí založili v roce 1958 Helena Phillipová, která mimo jiné spoluzakládala Divadlo Járy Cimrmana, Vladimír Vodička jako budoucí ředitel, Jiří Suchý a Ivan Vyskočil. Mladí divadelníci si pronajali zanedbaný sál, kteří si museli sami upravit. Divadlu dali název podle uličky vedoucí od nábřeží na Anenské náměstí - Na zábradlí. V provizorních podmínkách fungovali téměř rok. První rozsáhlá rekonstrukce byla v roce 1959.

První premiéra se konala 9. prosince 1958. Představení Kdyby tisíc klarinetů nazvali tvůrci leporelem s písničkami. Režii měl Antonín Moskalyk, hudbu napsali Jiří Šlitr, Jiří Suchý, Jaroslav Jakoubek, Vladimír Vodička, texty Ivan Vyskočil. Na jaře 1959 se k činohernímu souboru připojil pantomimický soubor Ladislava Fialky s tvorbou inspirovanou francouzským mimem Marcelem Marceauem, která v divadle působila 30 let. Divadlo Na zábradlí proslavila ale asi ještě více činohra, během šesti desítek let existence se v něm vystřídalo mnoho i v zahraničí známých režisérů a herců - Václav Havel, Jan Grossman, Evald Schorm, Jiří Pokorný nebo Petr Lébl. Divadlo nyní zřizuje město Praha, od sezony 2013/2014 je ředitelem Divadla Na zábradlí Petr Štědroň.

http://www.nazabradli.cz/cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot; foto: https://www.facebook.com/pg/nazabradli

Na Zábradlí budou mít 60. sezonu, uvedou Holmese a Bergmana