08.06.2022 11:45

Na zámku Kačina se o víkendu uskuteční divadelní festival Makačíno

Pestrý program pro děti i dospělé nabídne o víkendu festival zámeckého divadla Makačíno, jehož pátý ročník se koná na zámku Kačina na Kutnohorsku. Lákadlem bude hlavně vystoupení divadelní společnosti Indigo Company či mladých umělců Felixe Baumanna a Seana Hendersona, kteří spojují tanec a fyzické a vizuální divadlo s cirkusem. Pro děti budou připraveny dílny a návštěvu festivalu lze spojit s programem Víkendu otevřených zahrad. ČTK o tom dnes informovala Jitka Taussiková z Národního zemědělského muzea, jež má na zámku pobočku.

Přehlídka navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Makačíno je zkratka pro malé kačinské divadlo. Během festivalu budou vystaveny restaurované kostýmy z původního chotkovského divadla, které má ve správě Divadelní oddělení Národního muzea. Zájemci si také prohlédnou původní chotkovské zámecké loutkové divadlo, které se téměř po 50 letech dočasně vrátilo na Kačinu. Pochází z původního inventáře zámku a zapůjčilo ho taktéž Národní muzeum.

Návštěvníci si také budou moci poslechnout přednášky v přírodě při akci Víkend otevřených zahrad. Odborníci z Národního zemědělského muzea je provedou parkem a jeho okolím a seznámí je s místní květenou, historií areálu i možnostmi praktického využití pěstovaných rostlin.

Jan Rudolf Chotek nechal Kačinu postavit jako své reprezentační sídlo v letech 1806 až 1824. Stavba je zasazena do rozsáhlého parku založeného roku 1789. Chotkové žili na Kačině a v nedalekých Nových Dvorech až do roku 1911, kdy jejich zdejší větev vymřela. Za druhé světové války zámek okupovali příslušníci Hitlerovy mládeže, v posledním roce války pak jednotky nacistických SS. V roce 1950 byl zámek předán do užívání zemědělskému muzeu, které v něm nabízí několik prohlídkových tras.

https://www.nzm.cz/akce/makacino-festival-zameckeho-divadla1

Autor článku: ŘTK: khj, gcm