03.08.2004 00:00

Nabídka ke spolupráci pro regionální divadla – Itálie

Italská organizace DEIK z italského Piedmontu, která se zaměřuje na podporu udržitelného místního rozvoje a kulturní průmysl hledá partnery ke spolupráci pro dva projekty, které hodlá předložit v rámci výzvy 2005 programu Culture 2000. Nadace připravila dva projekty.

  • Projekt Xform-in´Identity je zaměřen na možnosti využití divadla k interpretaci místních identit a místních hodnot. Nadace podporuje cirkulaci divadelních projektů v Piedmontu a chce je konfrontovat s evropskými regionálními divadly, aby se ukázaly podobnosti a rozdíly v jejich místní identitě.

  • Projekt Fruition and Heritage se zaměřuje na systém nabízející víceúrovňovou komplexní znalost o kulturní památce/místu - podporující místní identitu a navázání vztahů s dalšími evropskými místy podobné historie, architektury, polohy.. Projekt zkoumá způsob využití kulturních míst s cílem vyprávět příběh o "místě" z evropské perspektivy. Návštěvník je zapojen do "kulturní zážitku" , stává se jeho hrdinou a volí si svou "poznávací cestu". Cílem projektu jevytvořit síť podobných míst.

Pořadatel: Fondazione Circuito Teatrale Piemontese, Deik cultura e turismo scarl

Kontakt: Giorgio Baravalle, Deik cultura e turismo, Via Sant´andrea 53, 12038 Savigliano, tel.: 0039 0172 717185
progettazione@deik.it  

 
 

2005 call for proposal

 

Activity: Xform-in’ Identity

 

Applicants:

Italy: Fondazione Circuito Teatrale Piemontese, Deik cultura e turismo scarl

 

Foreword

Theatre and performing arts are important means for interpreting and fostering Local Identities. Moreover theatre could find new sources of inspiration undertaking the challenge of helping local communities to understand how Culture could be an added value to social, cultural and economic life.

 

 

Project idea

The Foundation promote the circulation of theatre production in Piedmont. Actually the Foundation intends to promote a cultural cooperation project able to experiment the possibilities for theatre to interpret Identities, Local values and to make them deliverables to residents and to public in a European artistic perspective.

A European look on local identities allows to make emerge  through the artistic approach and production the differences and similarities among countries and cultures. Technologies can help to offer a global performance of the single national experiences.

 

Phases:

1.      Definition of the European areas involved in the project;

2.      Organization of Steering comities for the definition of the operative criteria;

3.      On-site productions by European artists;

4.      Definition of technological supports for simultaneous performances;

5.      Organization of a Xform’in Identity festival

6.      Follow-up

 

 

Objectives:

·        experiment a new contemporary approach for theatre and local identity;

·        promote the value of Local in a global context;

·        networking;

·        define a multimedia interactive system among locations;

·        define a new social goal to theatre and contemporary arts;

·        promote and exchange of artists productions;

 

 

Needs:

a)     Local Institutional partners, e.g. Cities, Departments/Counties/Provinces, Regions;

b)     Private partners, e.g. cultural organizations, theatre companies, artists, cultural foundations, multimedia operators;

Autor článku: redakce