03.06.2022 09:56

Nadcházející sezóna v Divadle Šumperk nese podtitul Odlišnost není vada

Zásadní událostí druhé poloviny sezóny je ve většině českých ansámblových divadel zveřejnění dramaturgického plánu následující sezóny. Nové tituly napjatě očekávají herci, kteří čekají, jaké role je v další sezóně čekají, jakož i diváci, zvažující, jestli se jim předložená nabídka zamlouvá natolik, aby do dané produkce investovali svůj volný čas.

Stejně tak tomu je Divadle Šumperk, jehož 71. sezóna nese podtitul Odlišnost není vada. Právě tento slogan zaštiťuje skladbu nasazených titulů, jejichž postavy spojuje nějaká zásadní odchylka. „Nasadili jsme hry, u nichž je ta jinakost jednoznačně vidět. Stačí si přečíst krátkou anotaci a máme jasno. U jiných se skrývá trochu hlouběji a nezbývá, než navštívit šumperské divadlo a toto téma najít. Odlišnost by se zároveň měla projevit v originalitě zpracování jednotlivých titulů. Vzhledem k výrazné inscenační tradici některých z nich je to poměrně velká výzva,“   dodává k nové sezóně dramaturg Divadla Šumperk Michael Sodomka.

Divadelní sezóna 2022/23 bude v Šumperku odlišná i v dalších ohledech. V případě všech sedmi her půjde o první šumperské nastudování, což se v několika posledních sezónách nepodařilo. Současně se na šumperská prkna vrací dramaturgická linie zohledňující místní fenomény. Po mnoha letech je možné najít hned dvě připravované inscenace akcentující regionální téma. A o jaké konkrétní hry se jedná?

První, tradičně zářiovou premiérou, bude Přelet nad kukaččím hnízdem. Titul z prostředí psychiatrické léčebny, jehož popularitu výrazně zvýšilo filmové zpracování Miloše Formana, režijně zpracuje Jiří Š. Hájek. Americkou klasiku poté vystřídá klasika česká. V nové adaptaci se dočká uvedení humoristický román Karla Poláčka Bylo nás pět. Režijní taktovky se ujme Petr Smyczek, syn filmového režiséra Karla, který je autorem populární seriálové verze knihy.

Předvánoční čas bude v režii Adama Doležala patřit tragikomedii Mrzák inishmaanský Martina McDonagha. „V oblastním divadle je velmi náročné nacházet kompromisy mezi diváckou poptávkou po odpočinkové produkci a náročnějšími projekty, na něž nemůžeme rezignovat už proto, že jejich zkoušení výrazně posouvá herce, kteří pak nabité zkušenosti využijí právě v komediích. Mrzák je ideální titul v tom smyslu, že jsme se rozhodli nasadit svérázného autora drsných her, ale sáhli jsme po jeho za mě nejromantičtějším textu. Obdobný kompromis jsme vloni učinili u Trierova Kdo je tady ředitel?, kdy jsme dostali do šumperského divadla jedinou čistokrevnou komedii tohoto dánského démona,“ odůvodňuje tuto volbu Sodomka.

Další hrou se stane Šumperák. Rodinnou komedii, jejíž děj se odehrává v interiéru atypického domu, který některým přijde krásný, zatímco pro jiné jde o vrchol nevkusu, napsal dramatik Tomáš Syrovátka na tělo šumperského souboru. Režie se ujme Jakub Maceček. Poslední hrou, která se nachází v předplatitelské nabídce, je muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení. Populární žánr se vrací do Šumperka po několika letech. Půjde bezpochyby o velkou uměleckou i provozní výzvu, se kterou se popasuje tým zkušené režisérky Hany Kovaříkové.

Mimo předplatné pak budou uvedeny dvě hry. První se stane pohádka, v jejímž případě půjde rovněž o vůbec první uvedení. Rychlebské pohádky se odehrávají v zapomenutém pohoří. Jejich hrdiny jsou venušánci, ochraňující zdejší dobré lidi, jimž se dějí různá příkoří. Adaptace stejnojmenných knih pohádek a pověstí Karla Jedonka byla svěřena režisérovi Jiřímu Liškovi. V úplném závěru sezóny se pak mužská část souboru přesune na malou scénu, kde bude uvedena variabilní komedie Miro Gavrana Vše o mužích, již režijně zpracuje Tereza Říhová.

Podrobné informace k předplatnému jsou již nyní dostupné na webu www.divadlosumperk.cz.

Autor článku: Oficiální tisková zpráva Divadla Šumperk