06.10.2017 12:13

Naivní divadlo v Liberci uvede klasickou pohádku o Bajajovi

Repertoár loutkového Naivního divadla v Liberci obohatí klasická pohádka Bajaja od Boženy Němcové. Představení režíruje herečka divadla Markéta Sýkorová, která se věrně držela původní předlohy. ČTK to dnes řekl dramaturg divadla Vít Peřina.

„Neděláme často klasickou pohádku s princi, princeznami, draky. Jsem ale rád, že se k tomu jednou za čas vracíme," řekl Peřina. V této pohádce se princ vydává s mluvícím koněm do cizího království. Žijí v něm tři sličné princezny, které král zaslíbil drakům, aby ochránil zem. Princ na radu svého moudrého koně vstupuje na onom hradě do služby coby zahradník a předstírá, že neumí mluvit. S pomocí koně se poté utká s draky, aby zachránil princezny.

Podle Peřiny půjde o kombinované představení, v němž budou vystupovat živí herci a loutky, zejména takzvané javajky. Jde o spodem voděné loutky, které byly rozšířené hlavně v 50. letech minulého století. „Dnes se s nimi v divadlech setkáte už málokdy. U nás jsme je naposledy ve větší míře použili v představení před více než 20 lety," uvedl dramaturg divadla.

Pohádka je určena dětem od šesti let. První představení pro školy uvede divadlo v pátek, oficiální premiéra bude v sobotu 14. října. Hudbu k němu složil Jan Basista Novotný a výprava je dílem Terezy Vašíčkové.

http://www.naivnidivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, kš