16.03.2017 16:22

Národní divadlo Brno chystá českou premiéru opery Láska na dálku

Národní divadlo Brno chystá českou premiéru opery Láska na dálku finské skladatelky Kaiji Saariahové. Vypráví příběh o lásce, která nemůže být nikdy naplněna. V hudbě jsou zakomponované i elektronické zvuky, v opeře vystoupí i sbor Masarykovy univerzity, řekl dnes na tiskové konferenci za inscenační tým opery umělecký šéf Jiří Heřman. Soudobé dílo uvidí diváci poprvé 24. března.

Libreto k opeře napsal libanonský spisovatel Amin Maaloufa. Opera vypráví o trubadúrovi Jaufrém, který si vysnil, že někde v dáli žije jeho ideální láska. Hraběnka Clémense žijící v Tripolisu mezitím teskní po domově ve Francii. Na dálku se do sebe zamilují, když se ale poprvé setkají, Jaufré hraběnce umírá v náručí.

Saariahová je současná skladatelka a představitelka spektrální hudby. „V této opeře máme elektroniku zakomponovanou přímo v partituře," uvedl dirigent Marko Ivanović. Skrze osm reproduktorů tak při představení zazní šumy, zvuky a tóny. Univerzitní sbor vnáší do opery podle Heřmana pohled lidí, kteří nejsou zvyklí běžně hrát na jevišti.

Premiéru opery bude následovat pět repríz během dvou týdnů. Čtvrtou z nich navštíví i Saariahová. Po tomto bloku se opera vrátí kvůli rekonstrukci divadla na scénu až v příští sezoně.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tom, mei, hj