19.09.2017 12:40

Národní divadlo Brno chystá drsnou hru z irského venkova U Kočičí bažiny

Osud antické Médey přenesený do drsných kulis irského venkova evokuje hra U Kočičí bažiny, kterou chystá činohra Národního divadla Brno. Autorkou je Martina Carrová, v současnosti asi nejznámější irská autorka. Ve svých dramatech často čerpá z antické tradice. Hrdinky jejích her probouzejí prastaré síly, což je také případ Hester Swanové z připravované inscenace.

Hlavní roli ztvární Tereza Groszmannová. „Těším se moc, inscenaci té hry jsem už kdysi viděla a vím, že jde o náročný, emocionálně vyčerpávající titul, o němž se rozhodně nedá říct, že by šel divákům takzvaně 'na ruku'. Je to krásný text, jehož dobrá inscenace může vzniknout jedině z intenzivní lásky, spousty krve, potu a obrovské námahy celého týmu," uvedla v rozhovoru Groszmannová.

Inscenace v režii Martina Františáka má premiéru v pátek, do konce roku je v programu Národního divadla Brno šest dalších uvedení.

Hra se odehrává v syrovém kraji bažin a rašelinišť. Místní komunita se chystá na slavnost. Svatební den Carthaga Killbridea a jeho mladé nevěsty Karolíny je však od počátku zastíněný temnými znameními, starými pověrami a kletbami. V jejich středu stojí Hester Swanová, která s Carthagem žila a má s ním dceru Josie. Muž se ale rozhodl oženit se kvůli penězům s Karolínou, Hester je zahnaná do kouta, kde svádí poslední boj proti všemu a proti všem.

Scéna navržená Markem Cpinem je prostá, nikoliv popisná. Dění se točí kolem karavanu. Hester totiž pochází z rodu irských kočovníků, což je svébytné etnikum s vlastními tradicemi a zvyky. Kostýmy navrhla Markéta Oslzlá-Sládečková, autorem hudby je Nikos Engonidis. Kromě Groszmannové v představení účinkují třeba Helena Čermáková, Tomáš David alternující s Daliborem Bušem, Igor Bareš a Hana Tomáš Briešťanská.

www.ndbrno.cz

Autor článku: ČTK: tmd, kš