03.01.2017 13:18

Národní divadlo Brno má za sebou mimořádně úspěšný rok

I v roce 2016 zvedalo Národní divadlo Brno úspěšně laťku umělecké kvality a lámalo rekordy tržeb.

Měnící se repertoár a nová tvář divadla sklízely úspěch u diváků i odborníků. O tom svědčí řada nominací na ceny a pozvání na domácí a zahraniční festivaly. Z mnoha nominací se loni podařilo proměnit Jaroslavu Březinovi, který získal Cenu Thálie za roli Lacy v Její pastorkyni. Výjimečný koncept operního dvojvečera Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas pak přinesl Cenu Divadelních novin Jiřímu Heřmanovi a Marko Ivanovičovi.

Rekordy lámaly i ekonomické ukazatele divadla. Domácí tržby překročily hranici 63 milionů, což znamená nárůst o 12,6 %. Také diváků přišlo více než o rok dříve - celkem 240 247. To představuje konkrétně 12 401 nových diváků  a 5,4 % nárůst.
Ekonomicky se dařilo všem souborům. Raketový růst třetím rokem za sebou potvrdil baletní soubor, kterému přibylo téměř 5,5 tisíce nových diváků a tržby mu stouply o 13 %. Rozkvět souboru potvrdilo i úspěšné finské turné s Louskáčkem do Tampere a pozvání na další roky.
Dařilo se i činohře, která úspěšně reprezentovala brněnskou divadelní scénu na festivalech v Plzni, Hradci Králové a Zlíně, uspěla na pohostinských představeních v Praze. Domácí tržby se zvedly o 1,38 milionů, což je nárůst o 5,7 %. Za mírným 4 % poklesem návštěvnosti stojí zejména menší počet představení odehraných loni v Mahenově divadle, které téměř tři týdny sloužilo festivalům pořádaným Národním divadlem.

Nejen rekordní festival Janáček Brno 2016 stojí za enormním úspěchem operního souboru.  11,5 % nárůst publika představuje 8 758 diváků, kteří ve srovnání s minulým rokem navštívili produkce tohoto souboru. Tržby vzrostly dokonce o 16, 65 % o více než 3 miliony korun. Úspěšný byl i festival Divadelní svět Brno, jehož úspěšný restart potvrdila druhá edice produkovaná loni Národním divadlem Brno.

Národní divadlo Brno rozšiřuje své aktivity všemi směry. Rekordy láme komunikace s publikem v online prostoru. NdB zde nabízí stále nové služby. Jako první v zemi nabídlo divákům možnost, aby si sami složili své vlastní divadelní předplatné na míru svých potřeb a očekávání. Kromě edukačních aktivit se klade stále větší důraz na společenskou odpovědnost divadla. Ať již jde o pomoc bližním v životní či sociální nouzi, nebo příprava speciálních akcí reflektujících kontroverzní témata současnosti.

Národní divadlo Brno čekají i v roce 2017 výjimečné výzvy, spojené zejména s generální rekonstrukcí Janáčkova divadla, která zabrzdí ekonomický progres, ale neměla by zastavit rozkvět umělecký. Do konce jara čekají všechny soubory profilové šéfovské inscenace. První budečinoherní Paní  z moře v režii Martina Františáka, následovaná operní Láskou na dálku - očekávanou  inscenací Jiřího Heřmana. Po třech letech se rozšíří i klasický baletní repertoár výpravnou Spící Krasavicí Petra Iljiče Čajkovského. Výjímečnou příležitostí představit národní kulturu v zahraničí bude operní turné na Hong Kong Arts Festival v únoru.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: Zuzana Žáková Klimplová