21.04.2017 10:27

Národní divadlo Brno po více než 20 letech znovu nabídne balet Spící krasavice

Národní divadlo Brno nabídne v sobotu premiéru baletu Spící krasavice. Dílo autora Petra Iljiče Čajkovského se do Brna vrací po více než 20 letech, řekl novinářům umělecký šéf Baletu Národního divadla Brno Mário Radačovský. Diváci se mohou těšit na příběh podobný Šípkové Růžence. Choreografie a režie se ujal Bachram Juldašev, který Spící krasavici nastudoval už na počátku tisíciletí pro Slovenské národní divadlo.

Premiéra začne v Mahenově divadle v 19:00. Diváci uvidí příběh princezny Aurory, vymodleného dítěte královských rodičů. Na oslavu narození dcery však zapomenou pozvat příbuznou, zlou vílu Carabosse, a ta proto na dítě uvrhne kletbu, že se píchne o trn a usne. Přestože se ji rodiče roky snaží chránit, Aurora se v dívčím věku nechá zlákat právě Carabosse do léčky, píchne se o trn a usne. Princeznu i království může vysvobodit jen polibek z pravé lásky. O šťastný konec se zasadí hodná Šeříková víla, díky níž princeznu najde princ Desiré, zamiluje se do ní a polibkem ji probudí.

V hlavních rolích se představí Klaudia Radačovská, která Auroru ztvárnila už v Juldaševově nastudování pro Slovenské národní divadlo, role prince se ujme Karel Audy, první sólista Baletu Národního divadla v Praze. Audy je brněnský rodák a v brněnském baletu začínal.

Podle Radačovského se na jevišti vystřídá více než 100 účinkujících, zhruba 60 lidí budou hudebníci v orchestru, další budou tanečníci. Náklady se pohybují okolo tří až čtyř milionů korun, doplnil Radačovský. Režie a choreografie se ujal Juldašev, který studoval petrohradskou konzervatoř. V Petrohradě se balet objevil poprvé téměř před 130 lety. Juldašev novinářům řekl, že se při studiu v ruském velkoměstě naučil zatančit každou postavu ze Spící krasavice. Juldašev dbal na původní choreografii Mariuse Petipy, původně třiapůlhodinové dílo ale téměř o hodinu zkrátil.

Čajkovského dílo mělo premiéru roku 1890 v carském Mariinském divadle v Petrohradě. Brněnské divadlo nabízí třetí podobu premiéry. Tu první připravoval v roce 1952 tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota, který pár týdnů před premiérou zemřel. Podruhé byla Spící krasavice na repertoáru v letech 1984 až 1993. Opětovným zařazením tak brněnské divadlo v posledních letech nabídne všechna tři slavná díla Čajkovského, mezi něž kromě Spící krasavice patří i Labutí jezero a Louskáček.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: hor, sd