20.03.2018 18:12

Národní divadlo Brno připravilo pro děti operu Kocour v botách

Nejmenším divákům je určená opera Kocour v botách, kterou nastudovalo Národní divadlo Brno. V pohádkovém příběhu účinkuje kromě dospělých herců také dětský sbor. V hodinovém představení se jeho členové postupně promění v myši, dvořany francouzského krále, netopýry i pomocníky obra kouzelníka. Skrze děti na jevišti dobře funguje napojení na dětské diváky, řekl novinářům umělecký šéf operního souboru Jiří Heřman.

Zvířecí hrdina pohádkové opery skladatele Jiřího Temla žije v činžáku na pražském Žižkově. Nebaví ho chytat myši, raději se učí francouzsky, což ovšem domovnice neocení a vyhodí jej na ulici. Kocour se vydá na dobrodružnou cestu do Francie, doprovodí jej dětský kamarád František, kterého zase nebaví učit se, jak se šijí boty. „Dětský divák je nesmírně náročný, potřebuje velmi kvalitní, věrohodné, upřímné představení, chce být očarovaný divadelními kouzly a stále znovu překvapovaný," uvedl režisér Marek Mokoš.

V roli kocoura alternují Veronika Hajnová Fialová a Jitka Klečanská. „Je to krásná role, hravá a pohyblivá. Děti budou podle mě nadšené hlavně z celkové výpravy opery. A možná zjistí, že učení jim v životě může pomoci," uvedla Klečanská. Františka zpívají Peter Račko a Václav Cikánek. V roli Vypravěče alternují sourozenci Roman a Tadeáš Hozovi.

Premiéra bude v pátek 23. března v Redutě na Zelném trhu. Představení je určené dětem od čtyř do devíti let. Kocour v botách je podle divadelníků ideálním prvním kontaktem s operním světem.

www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, sn