06.12.2018 11:42

Národní divadlo Brno uvede modernizovanou verzi divadelní hry Jiřího Mahena Janošík

Národní divadlo Brno uvede modernizovanou verzi divadelní hry Jiřího Mahena Janošík s názvem Jánošík Revisited. Premiéra inscenace bude 14. prosince v Mahenově divadle. Řekl to dnes na tiskové konferenci umělecký šéf činohry a zároveň režisér hry Martin Františák.

Text originální hry o slavném slovenském zbojníkovi Františák výrazně zredukoval. „Původní hra má přes 150 stran a několik desítek postav. Dvě třetiny textu šly pryč," řekl Františák. Děj a Mahenův jazyk v nové inscenaci ale zachoval. „Archaický jazyk vytváří příjemné napětí. Do toho bych si nedovolil sáhnout," dodal.

Hlavní postava ve hře prochází proměnou. „Janošík chce ze začátku jen loupit a brání vraždit i členům jeho družiny. Postupně se to pro něj ale zvrhává," řekl představitel Janošíka Dominik Teleky. Proměnu zbojníka v inscenaci podporují i průběžné obměny v kostýmech. „Jsou dnešní, podobné těm v netflixovských seriálech, sexy a machistické. Čím více se ale postavy blíží smrti, tím více se podobají mytickým zbojníkům," uvedl Františák.

Zásahy jsou znatelné i na zvolené hudbě. Původní písně nahradilo pět zhudebněných básní Vladislava Nezdařila. „Nezdařilovy texty byly v některých částech hry přesnější. Více se nám tam hodily," sdělil Františák. Hudba zachovává tón balad a atmosféru folklóru, ale zároveň zachází i do moderních prvků. „Hudba má víceméně baladický tón, ale zazní i elektrická kytara. Jednou se objeví i cikánské disco," prozradil Františák.

Mahenova nejúspěšnější hra Janošík se poprvé v repertoáru Národního divadla Brno objevila v roce 1945 a poté znovu v roce 1949. „Janošík se v divadlech hodně hrál v 50, 60. i 70. letech minulého století. Později zájem o něj upadal. Znovu se objevil až v roce 2005," uvedla dramaturgyně Lucie Němečková.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: ssd, mei, ver