06.12.2018 11:42

Národní divadlo Brno uvede modernizovanou verzi divadelní hry Jiřího Mahena Janošík

Národní divadlo Brno uvede modernizovanou verzi divadelní hry Jiřího Mahena Janošík s názvem Jánošík Revisited. Premiéra inscenace bude 14. prosince v Mahenově divadle. Řekl to dnes na tiskové konferenci umělecký šéf činohry a zároveň režisér hry Martin Františák.

Text originální hry o slavném slovenském zbojníkovi Františák výrazně zredukoval. „Původní hra má přes 150 stran a několik desítek postav. Dvě třetiny textu šly pryč," řekl Františák. Děj a Mahenův jazyk v nové inscenaci ale zachoval. „Archaický jazyk vytváří příjemné napětí. Do toho bych si nedovolil sáhnout," dodal.

Hlavní postava ve hře prochází proměnou. „Janošík chce ze začátku jen loupit a brání vraždit i členům jeho družiny. Postupně se to pro něj ale zvrhává," řekl představitel Janošíka Dominik Teleky. Proměnu zbojníka v inscenaci podporují i průběžné obměny v kostýmech. „Jsou dnešní, podobné těm v netflixovských seriálech, sexy a machistické. Čím více se ale postavy blíží smrti, tím více se podobají mytickým zbojníkům," uvedl Františák.

Zásahy jsou znatelné i na zvolené hudbě. Původní písně nahradilo pět zhudebněných básní Vladislava Nezdařila. „Nezdařilovy texty byly v některých částech hry přesnější. Více se nám tam hodily," sdělil Františák. Hudba zachovává tón balad a atmosféru folklóru, ale zároveň zachází i do moderních prvků. „Hudba má víceméně baladický tón, ale zazní i elektrická kytara. Jednou se objeví i cikánské disco," prozradil Františák.

Mahenova nejúspěšnější hra Janošík se poprvé v repertoáru Národního divadla Brno objevila v roce 1945 a poté znovu v roce 1949. „Janošík se v divadlech hodně hrál v 50, 60. i 70. letech minulého století. Později zájem o něj upadal. Znovu se objevil až v roce 2005," uvedla dramaturgyně Lucie Němečková.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: ssd, mei, ver

Národní divadlo Brno uvede modernizovanou verzi divadelní hry Jiřího Mahena Janošík

Inscenace

11.12.2018

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uzavře letošní rok premiérou Její pastorkyně

Milostný trojúhelník, nemanželské dítě a svědomí, které tíží spáchání hrozného činu. Tragický příběh vdovy Kostelničky a její schovanky Jenůfy se na jeviště Moravského divadla vrací po třiadvaceti letech, a to v roce, ve kterém si připomínáme devadesát let od úmrtí Leoše Janáčka. Režie inscenace Její pastorkyňa se ujal Václav Málek, autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. Premiéra se uskuteční v pátek 14. prosince v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

11.12.2018

Neslyšící herci z JAMU propojí osudy skladatele Leoše Janáčka a básníka Rabíndranátha Thákura

Dva kulturní velikáni a jejich životní osudy se střetnou v nové inscenaci Srdce v prachu, oči planoucí, jejíž česká premiéra se uskuteční ve čtvrtek 13. prosince od 19 hodin ve studiu Marta. Tato scéna Divadelní fakulty JAMU tak uvede absolventskou autorskou inscenaci Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící v režii odborné asistentky Adély Kratochvílové. Mozaiku ze života a díla hudebního skladatele Leoše Janáčka a indického básníka bengálského původu Rabíndranátha Thákura nastudovalo celkem devět herců.

11.12.2018

Činohra Jihočeského divadla uvede v roce 2019 tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů

Sezónu 18/19 věnuje činoherní soubor Jihočeského divadla na oslavu vzniku samostatného československého státu čistě českým autorům. V roce 2019 uvede tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů.