09.03.2017 10:31

Národní divadlo dnes uvede premiéru opery Faustovo prokletí

Na scéně Národního divadla v Praze se dnes uskuteční premiéra koncertního provedení opery Faustovo prokletí od francouzského skladatele Hectora Berlioze. Jeho dvě uvedení jsou na programu dnes a 12. března v nastudování hudebního ředitele Opery ND Jaroslava Kyzlinka. Další letošní operní premiéra přichází po kritikou i částí publika nevlídně přijatých dílech Tosca a Poprask v opeře.

Jako Faust se představí tenorista Pavel Černoch. V roli Mefista vystoupí slovenský barytonista Daniel Čapkovič, Markétou bude Stanislava Jirků a Branderem Pavel Švingr. Kromě Orchestru a Sboru ND se představí Sbor Státní opery a Kühnův dětský sbor. „Fausta, který se podle mého názoru řadí mezi nejzajímavější a nejtěžší role vůbec, jsem již během své kariéry zpíval v mnoha scénických i koncertních provedeních. To, že ho nyní mohu ztvárnit v pražském Národním divadle, považuji za velkou čest a moc se na to těším," uvedl Černoch.

Rozhodnutí zařadit dramatickou legendu Faustovo prokletí na repertoár ND bylo podle Kyzlinka výsledkem relativně dlouhých rozhovorů a zvažování. Nakonec se pro něj rozhodl vzhledem ke své náklonnosti k vokálně instrumentálním opusům a faktu, že toto dílo ještě nebylo na jevišti ND uvedeno.
Další operní premiérou v ND bude 31. března uvedení opery Jiřího Kadeřábka Žádný člověk na Nové scéně.

Nové nastudování opery Tosca Giacoma Pucciniho se letos na konci ledna setkalo s odmítavými reakcemi jak kritiky, tak diváků. Ti na premiérách nešetřili bučením, které je v tuzemsku stále ještě mezním prostředkem, jak vyjádřit nelibost. Značné kontroverze vyvolalo v polovině února i uvedení inscenace Poprask v opeře Gaetana Donizettiho, které část kritiky rozhořčeně odmítla.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mha