12.06.2001 00:00

Národní divadlo iniciovalo kvůli Themosu dražbu domu

PRAHA 12. června (ČTK) - Zhruba do půl roku by se měla uskutečnit dražba domu číslo popisné 1435 v Praze 1, takzvané provozní budovy Národního divadla (ND), kterou od řádu sv. Voršily koupila před lety firma Themos. Podle dnešního deníku Právo dražbu iniciovalo Národní divadlo, které v objektu užívá restauraci a klub. Divadlo má podle svého ředitele Jiřího Srstky u Themosu pohledávku kolem deseti až dvaceti miliónů korun.

V minulých letech vedlo ND s Themosem, jehož budova je napojena na systém centrálního rozvodu energie divadla, řadu soudních sporů kvůli neplacení podílu na využívání energie. "Přestože jsme průběžně v těchto sporech vítězili, od Themosu jsme neviděli ani korunu," řekl Právu Srstka. Řešení dražbou navrhlo divadlo Obvodnímu soudu pro Prahu 1 ve chvíli, kdy po několika exekucích v Themosu nebylo možné získat již žádný majetek jako protihodnotu.

V souvislosti s vyhlášením dražby předložilo divadlo ministerstvu kultury jako svému zřizovateli dvě varianty řešení. Buď budovu odkoupí zpátky stát, ať už prostřednictvím ND, nebo přímo, anebo v dražbě koupí budovu jiný subjekt a divadlu bude z této ceny uhrazena dlužná částka. Tisková mluvčí ministerstva Dita Fuksová však Právu sdělila stanovisko ministra Pavla Dostála, že stát na zakoupení části budovy nemá prostředky.

Autor článku: redakce