14.09.2021 12:53

Národní divadlo moravskoslezského uvede premiéru taneční incenace Korzár

Národní divadlo moravskoslezského přivádí na jeviště první taneční novinku sezóny: Příběh o korzárovi (korzárce), který (která) vyplouvá na moře a bojuje za svobodu, lásku a své místo v nerovném světě. Dobrodružný výpravný balet na hudbu Adolpha-Charlese Adama a Jorise Barcaroliho KORZÁR uvedeme v premiéře 16. září v Divadle Jiřího Myrona.

Francouzský choreograf Michel Bejar spolu s libretistkou Céline Barcaroli vytvořili přitom na motivy původního romantického baletu (který měl premiéru v roce 1856) ucelený příběh spíše volně inspirovaný předlohou – stejnojmennou básní lorda Byrona z roku 1814. Současný francouzský skladatel Joris Barcaroli pro NDM hudbu upravil a doplnil tak, aby více konvenovala současnému divákovi. Doprovázet bude vždy živě orchestr opery NDM. Balet je vhodný i pro děti a může sloužit jako první seznámení mladšího diváka s baletem.

Adolphe-Charles Adam vytvořil v hudbě pro balet Korzár své vrcholné dílo s vyzrálou kompoziční a instrumentální technikou. Originální verze baletu je bohatá na hudební nápady, má místy až orientální melodiku pro vystižení atmosféry děje. „Od počátku jsme chtěli spolupracovat s živým orchestrem naší opery. V Divadle Jiřího Myrona, které je pro tanečníky a realizaci výpravného baletu po stránce prostorové mnohem milosrdnější, je ale menší orchestřiště, což nutně vedlo k úpravě hudby pro méně nástrojů. Bylo také nutné hudbu zkrátit, obohatit o dramatické momenty v kontextu s novým libretem a více přiblížit současnému divákovi,“ říká šéfka souboru Lenka Dřímalová. Choreograf si pro úpravu vybral mladého francouzského skladatele Jorise Barcaroliho. „Je velmi zajímavé rozvíjet partituru, která byla napsána v jiném kontextu a v jiné době. Umožní to dávat jevištnímu tvaru nový dech a nový impuls. Snažím se nebýt svázán tradicí, proto jsem neváhal použít modernější harmonie, jaké jsme slyšeli ve 20. století a které navíc odpovídají atmosféře putování a dobrodružství,“ komentoval Joris Barcaroli. Diváci tak vždy uslyší živý orchestr a také dvě písně o legendárním korzárovi ve francouzštině (s českými titulky). Hudební nastudování má Jiří Habart.

Libretistka Céline Barcaroli spolu s choreografem Michelem Bejarem vytvořili dramatický příběh korzára/ky zvaného/zvané La-Mort-Rouge (Červená smrt, ve skutečnosti je to dívka Medora), který/která vyplouvá na moře a hledá svou unesenou sestru. Bojuje přitom také za lásku a rovné postavení ve světě, který přeje pouze mužům. „Snažili jsme se postavy aktualizovat a co nejvíce přiblížit jejich způsob prožívání současníkům. Narativní balet jsme sice posunuli do nové roviny, aby získal nadčasovou platnost, ale zároveň jsme zachovali jeho příběh, aniž bychom riskovali vybočení z kontextu,“ přiblížila libretistka Céline Barcaroli. „Vystoupili jsme tak z dramaturgie tradičního baletního stylu romantismu, kdy jednotlivé výstupy na sebe jen navazují a očekává se po nich potlesk. Náš balet má daný děj, odehrává se jako film, který diváka provede celým představením,“ doplnil Michel Bejar.

Inscenace má bohatou výpravu a nádherné kostýmy s nádechem Orientu. Polská výtvarnice Anna Kontek a scénograf David Bazika se inspirovali filmem Piráti z Karibiku, ale také pirátskými počítačovými hrami. Hudební nastudování má Jiří Habart, orchestr opery NDM bude kromě něho řídit také Sébastien Thomas Bagnoud.

Tančí:

Arianna Marchiori / Rita Pires / Shino Sakurado (La-Mort-Rouge/Medora), Laura Moreno Gasulla / Rita Pires / Adrienn Tisza (Gulnara), Rei Masatomi / Koki Nishioka / Takafumi Tamagawa (Konrád), Beatriz Fernandez Moreno / Adrienn Tiszai (Cassandra), Mario Sobrino / Takafumi Tamagawa (Ali), Rei Masatomi / Solieh Samudio / Takafumi Tamagawa (Lankedem), Yago Catalinas Heredia / Koki Nishioka / Barnaby James Packham (Kapitán Le Fol) a další.

Světová premiéra 16. září, premiéra druhého obsazení 18. září v Divadle Jiřího Myrona vždy v 18.30 hodin. Veřejná generálka ve středu 15. září v 11.00 hodin.

Na českých jevištích byl balet Korzár spíše opomíjen. Poprvé byl uveden v Národním divadle Brno ve verzi Vasilije Medveděva 1. dubna 2005. Naposled 16. listopadu 2019 baletním souborem Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se o jeho podobu postaral tamní umělecký šéf Jiří Pokorný. Nyní se připojuje i Národní divadlo moravskoslezské, na rozdíl od ostatních tuzemských souborů však představí verzi ve všech směrech výrazně autorskou. V Ostravě tedy diváci uvidí světovou premiéru autorské verze díla.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová