06.02.2019 14:52

Národního divadla Brno připravuje komedii Noc bláznů

Do prostředí psychiatrické léčebny zasadil dramatik Louis Nowra komedii Noc bláznů, kterou připravuje činohra Národního divadla Brno. „Je to komedie, ale má v sobě až překvapivě mnoho spodních a vážnějších proudů," řekl dnes novinářům režisér Šimon Dominik. Premiéra bude 15. února v Mahenově divadle.

Nowra patří k nejhranějším současným australským autorům, uvedla dramaturgyně Lucie Němečková. Noc bláznů už nastudovalo více českých divadel, pro brněnskou inscenaci ale vznikl nový překlad režiséra Dominika. Hru aktualizoval, posunul z období vietnamské války do současnosti.

Noc bláznů patří k žánru „divadla na divadle". Hrdinou hry je režisér Lewis, který má nastudovat inscenaci s pacienty psychiatrické léčebny v rámci jejich terapie. Navrhuje Bertolta Brechta, ale neuspěje, protože jeden z pacientů umanutě trvá na Mozartově opeře Cosi fan tutte. Představení vzniká v opuštěném, zdevastovaném bazénu v areálu psychiatrické léčebny.

U pacientů-herců se projevují jejich diagnózy. Jeden má nutkání neustále něco zapalovat, další s obtížemi rozlišuje mezi iluzí a realitou, všichni jsou zatěžkáni traumaty z dětství, rodiny, partnerských vztahů. Během zkoušení se jejich životy začnou proplétat s divadelní fikcí.

Režiséra Lewise hraje Roman Blumaier, vychází přitom z vlastní divadelní zkušenosti. „Člověk se rozpomene na různé situace při zkoušení, na různé režiséry, se kterými se setkáváme, každý mluví s herci úplně jinak," uvedl Blumaier. Jeho postava díky nové zkušenosti dospívá k přehodnocení dosavadních životních postojů a hodnot.

Jako pacient Roy, který většinu života strávil v léčebnách, se představí Tomáš Šulaj. „Je to maniodepresivní, afektovaný člověk, který miluje divadlo," uvedl Šulaj a slíbil, že na jeviště Mahenova divadla se jako Roy vrhne s „buvolí energií".

„Ústředním tématem hry není šílenství, ale překonávání překážek a stanovování vysokých cílů," řekla Němečková. V inscenaci zazní citace z libreta Mozartovy opery v překladu Jaromíra Nohavici.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, kš

Národního divadla Brno připravuje komedii Noc bláznů

Inscenace

19.08.2019

Soubor Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení z cyklu Antická štvanice

Společnost Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení v plenéru na pražském ostrově Štvanice. Série večerů nazvaná Antická štvanice se už počtvrté zaměří na některé z antických dramat či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory, které na scéně nazvané Vila Štvanice vystupují. Letos se bude uvádět autorský text Marie Novákové Plodnost! Mír! A Bohatství!

19.08.2019

Na Putinovy agenty zaostří divadelní soubor Temporary Collective

Mrazivou inscenaci na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti připravuje na začátek října divadelní soubor Temporary Collective. Soubor, který se v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou věnuje vždy aktuálním společenským tématům, má tentokrát v hledáčku ruské tajné služby. Inscenace volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry a je založena na jedinečném výzkumu ruského vlivu samotných tvůrců.

16.08.2019

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi v české premiéře

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama Jidáš nizozemské dramatičky Lot Vekemans (do češtiny přeloženo Jitkou Jílkovou). V hlavní a jediné roli se představí čerstvý absolvent DAMU Petr Jeřábek pod režijním vedením Matyáše Řezníčka.