19.01.2008 00:00

Narození Mozarta připomene v Brně maškarní bál v rokokovém duchu

Brno 19. ledna (ČTK) - Maškarním plesem v rokokovém stylu připomene Národní divadlo v Brně 252. výročí narození skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Bál se uskuteční v Redutě, kde Mozart jako malý zázračný klavírista vystupoval pro brněnskou honoraci. Podle ředitele divadla Daniela Dvořáka je maškarní zábava jednou z akcí, jimiž chce vedení scény přilákat nové návštěvníky. Nelze prý vyloučit, že se stane tradicí.

Ples se koná 26. ledna v celé Redutě včetně rekonstruovaných historických sklepení. "Návštěvníci mohou přijít v dobových kostýmech druhé poloviny 18. století, ale i v současném moderním oblečení. Mohou se na místě nechat nalíčit podle módy Mozartovy doby a vypůjčit si paruku nebo škrabošku," popsala Šárka Motalová z divadla.

O hudební doprovod se postarají soubory Czech Virtuosi a Ensemble Opera Diversa, zazpívají sólisté Janáčkovy opery. Většina provedených skladeb bude z Mozartova díla. Odborníci naučí zájemce tančit nejpopulárnější tanec Mozartovy doby - menuet.

Termín konání bálu přizpůsobili pořadatelé hned dvěma mozartovským výročím. Hudební svět si 27. ledna připomíná skladatelovy narozeniny. Navíc již 30. prosince uplynulo 240 let od Mozartova koncertu v Redutě.

Malý Mozart se na jihu Moravy zastavil na cestách po Evropě. Putoval spolu s otcem a sestrou Nannerl. Památkou na jeho návštěvu se má brzy stát socha, kterou na zakázku města tvoří Kurt Gebauer. Bude stát před Redutou po plánovaných úpravách Zelného trhu. Má podobu nahého chlapce s andělskými křídly, který tančí na klaviatuře.

tmd rot

Autor článku: ČTK