23.08.2022 13:01

Nastupující hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra zahájí své působení Rusalkou a Věcí Makropulos v exkluzivním obsazení

Prvním počinem nově nastupujícího hudebního ředitele Opery Národního divadla bude série čtyř scénických provedení Dvořákovy opery Rusalka v srpnu a září. Následovat bude koncertní provedení Janáčkovy věci Makropulos v interpretaci předních evropských pěvců.

Robert Jindra, který navzdory svému mládí již slavil úspěchy na mnoha evropských operních i koncertních scénách, si vybral pro zahájení svého uměleckého působení v pozici hudebního ředitele Opery Národního divadla obě díla zcela symbolického významu: „Kde jinde, než na prknech Zlaté kapličky by měli diváci slyšet a vidět nejvýraznější operní díla dvou nejuznávanějších operních autorů – Dvořáka a Janáčka,“ říká Jindra. „Navíc se nám podařilo pro obě produkce získat ideální obsazení.“

V titulní roli Rusalky vystoupí Kateřina Kněžíková, která je společně s Jindrou čerstvou držitelkou ceny BBC Music Magazine Awards za nahrávku Phydilé, jako Princ se představí Pavel Černoch, který  se tuto roli v budoucnu chystá zpívat v Metropolitní opeře, Státní opeře ve Vídni, Amsterdamu nebo Valencii. Vodníka ztvární Günther Groissböck – toho diváci mohou znát z kinopřenosů z Metropolitní opery, kde se představil jako Král Filip ve Verdiho Donu Carlosovi. Robert Jindra ho pro pražské hostování získal při spolupráci v Bavorské státní opeře právě na uvedení tamní Rusalky. V náročné dvojroli Ježibaby/Cizí kněžny se představí Jana Kurucová v alternaci s Kateřinou Jalovcovou.

Rusalka Antonína Dvořáka je posluchačsky atraktivní operou, která je vhodná pro všechny generace i první seznámení s tímto žánrem. Podle slov představitele Prince Pavla Černocha respektuje režie Jiřího Heřmana Kvapilovo libreto: „Scénické pojetí je zajímavé, má pro mě působivou scénu,“ říká Černoch.

Představení Rusalky proběhnou v Národním divadle 28. srpna a 9., 24. a 28. září 2022.

Oficiálními inauguračními událostmi pak budou dvě koncertní provedení Janáčkovy Věci Makropulos 11. a 14. září s Evou Urbanovou v roli hlavní hrdinky Emilie Marty.

Eva Urbanová má s ženskými hrdinkami Janáčkových oper široké zkušenosti. Strhujících výkonů dosahuje jako Kostelnička nebo Kabanicha na nejlepších jevištích světa a také do role Emilie Marty
se jistě vtělí se vší vervou. V dalších rolích se představí nejvýraznější osobnosti české operní scény: Adam Plachetka ztvární roli Barona Pruse, přičemž půjde o jeho janáčkovský debut. Aleš Briscein bude Albertem Gregorem, kterého už zpíval takřka na všech významných operních scénách světa. Jan Martiník zpívá roli Dr. Kolenatého poté, co tuto roli nastudoval na jaře 2022 se sirem Simonem Rattlem ve Staatsoper v Berlíně. Kristinu ztvární Jana Sibera a roli Vítka Michal Lehotský. Dále v roli Janka uslyšíme Josefa Moravce, jako Strojníka Ivana Kusnjera, jako Poklízečku Yvonu Škvárovou a Komornou ztvární Michaela Zajmi.

„Jde z mého pohledu skutečně o výjimečné obsazení, vymazlené do té nejmenší role. I ty totiž zazpívají významní sólisté svého oboru u nás,“ upozorňuje Jindra. „Účast na koncertním provedení bereme všichni jako svátek hudby. Janáček momentálně patří mezi nehranější autory světových operních scén. Zároveň bych rád tímto gestem opožděně popřál dlouholeté a významné člence souboru Opery Národního divadla Evě Urbanové k životnímu jubileu, které jsme kvůli covidovým restrikcím nestihli loni řádně připomenout a oslavit. Velmi se těším na spolupráci nejen s takto výjimečným českým obsazením, ale i s naším orchestrem, který má Janáčkovu hudbu v krvi.“

Dne 14. září proběhne po skončení představení autogramiáda protagonistů opery Věc Makropulos.

Pětačtyřicetiletý Robert Jindra absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klasický zpěv a dirigování. V Národním divadle v Praze, kde dosud nastudoval například operu Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta, Dvě vdovy Bedřicha Smetany nebo Příhody lišky Bystroušky a Z mrtvého domu Leoše Janáčka, působí od roku 2001. Dále zde dirigoval řadu dalších děl českého i světového operního repertoáru. Od února 2010 do listopadu 2014 byl hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, dirigoval v Norské opeře v Oslu, ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, ve Státním divadle Košice nebo Bavorské státní opeře. Pravidelně vystupuje na významných festivalech jako je Pražské jaro, Smetanova Litomyšl či Festival Leoše Janáčka. Spolupracoval s řadou orchestrů. Působí jako šéfdirigent Státní filharmonie Košice. Letos obsadí také pozici hlavního hostujícího dirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/