01.07.2022 10:14

Nejnovější svazek edice Česká divadelní fotografie se věnuje Vilému Sochůrkovi

Institut umění – Divadelní ústav vydává dvojjazyčnou publikaci, která představuje významného českého divadelního fotografa, dokumentátora a zakladatele fondů fotografické a scénografické dokumentace Divadelního ústavu.

Vilém Sochůrek (1944–1976) za sebou zanechal rozsáhlý soubor unikátních fotografií, které zachycují téměř všechny nejvýznamnější divadelní události 60. let 20. století. Od roku 1965 až do své smrti pracoval v Divadelním ústavu jako fotograf-dokumentátor; byl jedním ze zakladatelů fondů fotografické a scénografické dokumentace. Mezi jeho nejvýznamnější snímky patří fotografie z inscenací Národního divadla, Činoherního klubu, Divadla Na zábradlí, Vinohradského divadla, Divadla E. F. Buriana a mnohých dalších.

Publikace je doplněna portréty osobností jak z divadelního, tak hudebního prostředí, snímky dokumentujícími první tři ročníky Pražského Quadriennale nebo fotografiemi z Mezinárodního festivalu pantomimy.

Publikace je dostupná na našem e-knihkupectví Prospero.

www.idu.cz


Vilém Sochůrek
Autor: Věra Velemanová

Nakladatel: Institut umění – Divadelní ústav
Tvůrci: Věra Velemanová, Anna Cvrčková, Denisa Šťastná, Adéla Vosičková, Klára Zápotocká, Studio Breisky.
Jazyk: český, anglický
ISBN: 978-80-7008-453-3
Edice: Česká divadelní fotografie
Oddělení: Oddělení sbírek a archivu
Počet stran: 204

Autor článku: IDU

Nejnovější svazek edice Česká divadelní fotografie se věnuje Vilému Sochůrkovi

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.