10.06.2019 11:20

Nejvíce amerických divadelních cen Tony získal muzikál Hadestown

Nedělní udílení amerických divadelních cen Tony ovládl muzikál Hadestown (Hádovo město) o cestě dvojice do podsvětí. Lidová opera inspirovaná řeckým mýtem o Orfeovi a Eurydice získala osm cen. Jednu z nich si odnesla i její režisérka Rachel Chavkinová, která zdůraznila, že je v současné době jedinou ženou, která na Broadwayi režíruje muzikály.

Cenu za nejlepší hru získal The Ferryman (Převozník) Jeze Butterwortha, krutá sonda do života jedné rodiny situovaná do časů sektářského násilí v Severním Irsku v 80. letech. Cenu Tony za nejlepší režii divadelní hry si za Převozníka odnesl oscarový filmař Sam Mendes.

Druhé ocenění Tony si vysloužil Bryan Cranston za roli vyšinutého televizního hlasatele ve hře Network, divadelní adaptaci filmu Televizní stanice z roku 1976. Svou cenu věnoval novinářům. Média „nejsou nepřátelé lidí, jejich nepřítelem je demagogie", řekl a jeho slova jsou považována za reakci na útoky na média od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli získala 87letá Elaine Mayová za roli stárnoucí galeristky stižené Alzheimerovou chorobou ve hře Waverly Gallery (Galerie Waverly) od Kennetha Lonergana.

Ali Strokerová, která je od dvou let kvůli autonehodě upoutaná na kolečkové křeslo, dostala ocenění za vedlejší ženskou roli v muzikálu Oklahoma!

https://www.tonyawards.com/

Autor článku: ČTK: lsk, ank, foto: Hadestown, převzato z: https://www.hadestown.com/

Nejvíce amerických divadelních cen Tony získal muzikál Hadestown

Zahraniční divadlo

16.08.2019

Netrebko i Domingo v nové sezóně přenosů do kin z Metropolitní opery

Osvědčené klasiky i nové inscenace, vždy ale s největšími hvězdami operního světa. Metropolitní opera v New Yorku odhalila program přímých přenosů do kin pro sezónu 2019/20. Do českých kinosálů tak míří celkem deset inscenací, z toho pět nových. Příznivci opery se mohou těšit na klasiky jako Tosca, Turandot nebo Madama Butterfly, z novinek pak například Porgy a Bess George Gershwina nebo Achnaton Philipa Glasse.

30.07.2019

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia zvítězili Adriana Gonzalezová a Xabier Anduaga

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia, kterou založil světoznámý zpěvák Plácido Domingo, zvítězili guatemalská sopranistka Adriana Gonzalezová a španělský tenor Xabier Anduaga. Porota je vybrala z 12 finalistů, udělila také dvě druhé a dvě třetí ceny a dalších sedm cen včetně dvou cen diváků. Finále soutěže, která má za cíl hledat nové talenty, se dnes konalo po několikadenním soutěžním klání v Národním divadle.

24.07.2019

Inscenace Lehmanova trilogie v přímém přenosu NT live

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připomíná proč. Pět let po jeho nápadité inscenaci Krále Leara cyklus přenosů britského divadla do kin ukáže jeho další mimořádnou produkci. Americkou epiku Lehmanova trilogie, která vypráví o třech generacích rodiny a firmy, jejíž krach odstartoval v roce 2008 světovou ekonomickou krizi.