09.10.2017 12:18

Nejvyšší čas na Čapkovské zamyšlení… třeba ve Druhém Pádu

Apokryfy Karla Čapka v podání Veselé divadelní společnosti, o. p. s.

Když se tak člověk rozhlédne kolem sebe a sleduje aktuální dění – kauzy, aféry, předvolební boj, ale i vztahy a problémy lidí okolo sebe, musí se alespoň krátce nad dnešní dobou zamyslet. Jakkoliv se to někomu nemusí líbit, díla Karla Čapka působí v této atmosféře neskutečně nadčasově a nade vší pochybnost aktuálně. Kromě notoricky známých děl, jako je Bílá nemoc, RUR nebo třeba Krakatit, můžeme zmínit třeba Knihu Apokryfů. Jde o soubor krátkých, ale o to poučnějších příběhů, v nichž se autor zamýšlí nad lidským chováním a nejrůznějšími nešvary ve společnosti. Přestože přemítá o postavách historických, biblických nebo ryze literárních, jednu věc je nutné si přiznat. To, o čem píše, kolem sebe můžeme vidět neustále. Nechtělo by to se trochu zamyslet?

Tím spíše, že člověk vnímá, co se kolem něj děje, by se měl nade vším zamyslet. Neměl by se bát toho, na co přijde. Sám třeba nevěřím tomu, co se píše ve všech novinách – že nadcházející volby rozhodnou o naší budoucnosti dlouho dopředu, že budou přelomové. Nevěřím, ale přesto je neberu na lehkou váhu. Protože člověk si v nich může vybrat mezi pravdou a lží. A stejné to je, pokud se podíváme na to, jakým směrem se současná společnost ubírá. Nade vše ční slova Piláta, který v jednom z Apokryfů tvrdí: „Tak vy tedy křižujete každého, kdo se zasazuje o něco pořádného…“. Závěr si z toho vyvoďte sami. Pokud byste se ale chtěli zamyslet nad chováním svým i cizím a nad hodnotami, které je skutečně potřeba dodržovat, přijďte 18. října 2017 do ArtBaru Druhý Pád v Brně.

Uchopit správně Knihu Apokryfů a převést ji na divadelní prkna nebo na filmové plátno, to je věru obtížný úkol. Aby mělo vzniklé dílo spád, ale zároveň návaznost a děj, je zapotřebí obrovského umu. Ten nechyběl paní Miluši Kudličkové, která se rozhodla Apokryfy uvést se svou Veselou divadelní společností, o. p. s. V její režii hrají v tomto literárním kabaretu s písněmi pánů Suchého a Šlitra s názvem „Ale co je pravda…“ dva členové divadla – Lucie Malingerová a Tomáš Kudlička. Spolu s nimi vystupují jako profesionální hosté Mgr. et MgA. Monika Havlíčková a Mgr. Jiří Postránecký. Pokud vás zajímá, jak takový literární kabaret vypadá, kterých osm apokryfů bylo vybráno nebo se chcete jen tak přijít podívat, inspirovat se a třeba i zapřemýšlet, pak přijďte 18. října 2017 do ArtBaru Druhý Pád v Brně na ulici Štefánikova. Hraje se od 19:30.

http://www.veseledivadlo.cz/

Autor článku: David Pokorný