08.11.2017 07:04

Nejzápadnější Absolvent v Čechách

Třetí premiéru „Sezóny (ne)sourodých dvojic“ chystá na sobotu 11. listopadu Západočeské divadlo v Chebu. Příběh známý především z filmového zpracování (v titulní roli s Dustinem Hoffmanem) je v posledních letech hitem tuzemských jevišť. V Chebu se v pořadí pátého domácího zpracování tohoto textu ujal hostující režisér Konrád Popel, který už v nejzápadnějším českém divadle připravil čtveřici inscenací v letech 2001 – 2008.

Benjamin, čerstvý absolvent prestižní americké univerzity ověnčený řadou školních vyznamenání, se vrací po studiích do domu svých rodičů. Nudu snobských večírků, úmornost rodičovských ambicí a vnitřní prázdnotu rozčeří až příchod rodinných známých – pana a paní Robinsonových. Svůdná paní Robinsonová si s Benem začne vášnivý zakázaný poměr, který však skončí v momentě, když Benjamin pozná její dceru Elaine. Rozjede se tak spirála lásky, žárlivosti, vzpoury i hledání vlastního místa ve světě.

Absolvent je často vnímán jako dobové dílo, vyjadřující uvolněnou atmosféru 60. let minulého století s jejím volnomyšlenkářstvím a touhou po svobodě. Režisér Konrád Popel však příběh nepojal jako oblíbené „šedesátkové“ retro, ale posunul ho do neurčitého bezčasí. Osud nerozhodného mladíka, plného ideálů a vášně, avšak bez konkrétních představ o vlastní budoucnosti, je v chebském pojetí chápán jako naprosto současný příběh, který se dotýká dnešních dospívajících.

Ústřední (ne)sourodou dvojici tentokrát tvoří Miroslav Sabadin v roli Benjamina (mimochodem historicky nejmladší držitel divácké ceny o nejzajímavější herecký výkon v chebském divadle) a Radmila Urbanová jako paní Robinsonová. Jako Elaine se představí Karolína Jägerová, manžele Braddockovy hrají Pavel Marek a Jarmila Šimčíková a roli pana Robinsona Jindřich Skopec.

Kultovní příběh o ztrátě panictví a iluzí se v Chebu hraje v překladu Pavla Dominika, dramaturgii Martiny Pokorné a výpravě Zdeňka Eliáše. Původní hudbu v duchu legendární skladby Simona a Garfunkela složil Martin Peřina. Premiéra je plánována na 11. listopadu od 19 hodin, nejbližší reprízy jsou na programu 15. a 30. listopadu rovněž od 19 hodin.

http://divadlocheb.cz/

Autor článku: Zdeněk Bartoš