20.04.2018 07:51

Německé divadlo nabízí lístky zdarma za připnutí hákového kříže na oblečení

Pokud si během představení připnete na šaty hákový kříž, dostanete vstupenku zdarma. Takovou nabídku učinilo divadlo v jihoněmecké Kostnici zájemcům o zhlédnutí inscenace hry George Taboriho Můj boj. Sociální experiment, který vymyslel režisér Serdar Somuncu, vyvolal v Německu značné pozdvižení a zabývá se jím už i policie. Nošení hákového kříže jako symbolu nacismu je v Německu nezákonné.

Zájemci o představení se mohou rozhodnout, zda si lístek koupí, nebo hru zhlédnou zadarmo. Pokud za vstupenku zaplatí, dostanou možnost si v hledišti "na znamení solidarity s oběťmi nacistické hrůzovlády" připnout na oblečení žlutou Davidovu hvězdu. „Máte i možnost jít do divadla zadarmo: Výměnou za volnou vstupenku přislíbíte, že v divadelním sále budete nosit symbol hákového kříže," stojí na stránkách kostnického divadla.

Kontroverzní sociální experiment, kterým se rozhodl německý režisér tureckého původu Somuncu doprovodit uvedení Taboriho hry, vyvolal nejen v uměleckých kruzích v Německu značné pozdvižení. Podle režiséra je akce součástí inscenace a má ukázat, jak snadno se dají lidé zkorumpovat.
Kolik návštěvníků divadla se rozhodne připnout si Davidovu hvězdu a kolik si jich bude chtít na šaty umístit hákový kříž, bude jasné při premiéře, která se uskuteční již dnes večer - v den výročí narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Podle mluvčí divadla se v uplynulých dnech na možnost dostat lístky zdarma ptalo několik lidí. Zároveň ale bylo podle DPA podáno i několik trestních oznámení. K bojkotu představení vyzvaly mimo jiné židovské organizace.
Nošení hákového kříže na veřejnosti je v Německo nezákonné. Podle kostnického divadla, které si nechalo zpracovat právní posudek, je ale jasné, že v tomto případě se jedná o umělecké využití zakázaného symbolu, a nehrozí tak nebezpečí, že by byl ohrožen demokratický právní řád.

Hákový kříž či Davidovu hvězdu obdrží návštěvníci divadla u vstupu. „Při odchodu z hlediště je nutné symboly odevzdat," stojí na stránkách divadla.

Kontroverzní představení bude mít premiéru v době, kdy se v Německu debatuje o rostoucím antisemitismu. Tento týden vyvolal pozornost útok na dva muže, kteří měli v berlínské městské části Prenzlauer Berg tradiční židovskou pokrývku hlavy. Arabsky hovořící trojice mužů je zjevně kvůli tomu slovně a potom i fyzicky napadla.

Divadelní hru Můj boj, která se v německém originále jmenuje stejně jako Hitlerův pamflet z roku 1925 (Mein Kampf), napsal maďarský dramatik židovského původu George Tabori (György Tábori). Groteska, která pojednává o životě Adolfa Hitlera ve Vídni na počátku 20. století, byla poprvé uvedena v roce 1987.

www.theaterkonstanz.de

Autor článku: ČTK: jrm

Německé divadlo nabízí lístky zdarma za připnutí hákového kříže na oblečení

Zahraniční divadlo

24.04.2024

Dirigenta Jakuba Hrůšu čeká debut v Carnegie Hall

Český dirigent Jakub Hrůša si připíše zdolání další mety ve své kariéře: nyní ho čeká debut v legendární koncertní síni Carnegie Hall. Bamberští symfonikové v čele s Jakubem Hrůšou zahrají Preludium k Wagnerovu Lohengrinovi.

22.04.2024

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023

Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku. Porota súťaže ocenila tri z nich, do finále súťaže pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku postúpili tieto autorky a autor (v abecednom poradí): Jana Borsuková s textom Nahá, Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě, Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám.

15.04.2024

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco míří z Metropolitní opery do kin

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco.