21.10.2008 00:00

Neomluvené divadlo chystá v tovární Hale C poslední představení Revizora

Tento, do jisté míry site-specific projekt, připravený pro industriální prostor Haly C (Drahobejlova 17, Praha 9), přináší tradiční hru v netradičním pojetí a s jedinečnou kulisou i scénickými možnostmi. Přestože hra byla zkrácena (na „pouhé“ dvě hodiny), přináší i v Hale obraz pokřivených charakterů, úplatků, zbabělosti, touhy po zisku či udavačství – a dalších vlastností vlastních pouze lidem.

Gogolův Revizor je nejčastěji hraným představením v Rusku a o moc jinak tomu není ani v jiných zemích. Není tomu náhodou - postavy, která nám hra ukazuje, jsou tragickým - i když pokřiveným zrcadlem reality. V době svého prvního uvedení zcela zbořila veškerá pravidla tehdejšího divadla. Ve hře není jediná kladná postava a o “povinné” milostné zápletce také hovořit nemůžeme. Právě tato absence „dobra“ dává i těm nejmenším rolím velké možnosti a prostor vytěžit z minima maximum.

O další budoucnosti projektu je těžké spekulovat – na plánu jsou na jaře příštího roku zájezdy mimo Prahu i některá představení ve standardních divadelních prostorách. Jisté však je, že v Hale C se Revizor „se vším všudy“ hraje naposledy.

Revizor se stal doposud nejnáročnějším projektem Neomluveného divadla a navázat na tuto „industriální linii“ by měl na jaře roku 2009 Sebevrah od Nikolaje Erdmana.

O divadle

Pražské Neomluvené divadlo působí 7. sezónu a z amatérského souboru se postupně přetváří v nezávislé neprofesionální divadlo s výrazným pohledem na věc. Ve svých realizacích se zaměřuje na moderní pojetí her, ve kterých se snaží objevovat nové a nečekané možnosti interpretace, škrtů, dramaturgie a limitů herců i diváků. Zajímá se o s humorem a nadhledem pojatá témata smutku, samoty a moci i bezmoci.

Doposud největším oceněním souboru se stala pozvánka a účast na prestižním HighFestu v arménském Jerevanu (8. – 12. října 2008).Hrají:

A. Vejsada (Hejtman), T. Krejča (Chlestakov), V. Bartůšek (Dobčinskij-Bončinskij), Z. Shejbalová (Anna, žena Hejtmana), M. Kučabová (Mařka, dcera), R. Bittenglová (Správcová špitálu), A. Abramjan (Soudce), L. Bochníček (Učitel), T. Vyoral (Osip), A. Bílková (Boženka, Číšník)

Režie: Tomáš Krejča

Asistent režie: Lukáš Bochníček

Premiéra: 14. dubna 2008 od 19:30, HALA C - Drahobejlova 17

Vstupné: 120 kč / snížené (studenti, důchodci) 80 Kč

Rezervace: www.neomluvenedivadlo.cz

Doprava: HALA C – Drahobejlova 17, Praha 9 / Metro B – Českomoravská / Tram 3 – Ocelářská / prostor provozuje os Kultura jinak: www.kulturajinak.com

Zdroj: produkce@neomluvenedivadlo.cz

Autor článku: Informace z divadel