15.09.2017 10:20

Nezávislá divadelní skupina Masakr Elsinor připravila mezinárodní představení Kniha jedů / El Libro de los Venenos

V den, kdy Antonio Gamoneda dovršil pětačtyřicet let života, požádal svou ženu Amelii Lobón, aby mu vstříkla do žil šestnáct milimetrů dlouhý přípravek z opia - Pantopon. Ten bez obtíží ukončil Gamonedův život. Tři roky na to - ve svých osmnácti letech - prožil budoucí malíř Antoni Tàpies silnou zástavu srdce. Zážitek z pomalého pozbývání kontroly nad vlastním tělem, okamžik, kdy se lidské bytí mění v hrst neživotné materie, poznamenal nezvratně Tàpiesův život i dílo.
Gamonedův syn Antonio překládá do španělštiny Knihu jedů, Tàpies na plátno sype prach, který mu připomíná jeho vlastní selhávání…

Představení Kniha jedů/El Libro de los Venenos rozehrává nejen útržky z Gamonedova a Tàpiesova života, ale ve formě několika propojených příběhů dává pocítit, jaké to je stát se obětí postupujícího jedu. Pomalé ochabování těla, urputná snaha přijít na to, kde se stala chyba a zběsilý boj o poslední okamžiky příčetnosti - to vše nejsou jen dramata jednotlivců, ale také obraz, který můžeme vypozorovat v chování dnešní společnosti. Odkud bereme naše jedy? Jak je užíváme? Ve kterém okamžiku se vůbec jedy stávají jedem, a podléháme jim vědomě?

Nezávislá divadelní skupina Masakr Elsinor díky spojení poezie (poezie ve své textové, znakové, ale také obrazové či gestické podobě) s živě prováděnou malbou a hudební improvizací přivádí na jeviště téma otravy lidského těla, mysli i soudnosti.
Je přitom lhostejno, o koho se jedná - zda o pacienta, který to nezkoušel poprvé, o intelektuála, který se pouze snažil odvést myšlenky, nebo o diváka, jedince v davu, kterým zrovna začínají zmítat emoce. Důležité je dávkování.

Textová část Knihy jedů vychází z básní Antonia Gamonedy, básní a textů Václava Havla a z výtvarného díla v úvodu zmíněného katalánského malíře. Skrze konkrétní příběhy a díla se však v představení odhalují úvahy mnohem obecnější - směřující ke společnosti a její schopnosti podléhat primitivním nákazám strachu a nenávisti.
Opět vzniká mezinárodně obsazené divadelní představení, jehož nejvýraznějším prvkem je tentokrát naživo prováděná malba, spojená s hudební improvizací a divadelním příběhem. To vše k připomínce a oslavě smrtelného těla, kterého se za žádných okolností neumíme vzdát.

Na představení El Libro de los Venenos se kromě herců Masakru Ondřeje Novotného, Petra Míky, Václava Marholda a Tomáše Soldána podílejí také jejich přátelé a stálí spolupracovníci - scénograf a výtvarník Joan Quintas Toledo, herečka Rebeca Matellán a dramaturg Óscar Guedas.

Premiéra tohoto představení se uskutečnila 21. května 2016 v prostorách centra La Tabacalera v Madridu. Představení je uváděno za podpory Linhartovy nadace a programu Linhart v regionech a za podpory festivalu ...příští vlna/next wave...

Masakr Elsinor: El Libro de los Venenos
Olomouc - sobota 23. září, 19.00, Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42
Brno - středa 27. září, 19.30, Industra, Masná 9
Praha - pátek 29. září, 19.00, Drive House, Rubešova 7

Účinkují: Ondřej Novotný, Václav Marhold, Tomáš Soldán a Rebeca Matellán
Dramaturgie: Óscar Guedas
Živá malba: Joan Quintas Toledo
Hudební improvizace: Petr Míka

https://www.facebook.com/Masakr-Elsinor-570499163057381/

Autor článku: Tomáš Soldán