13.11.2017 12:36

Noc divadel propojí olomoucké scény

Bezplatná představení, workshopy pro děti či interaktivní prohlídku zákulisí chystají čtyři olomoucké divadelní scény pro letošní Noc divadel, která se uskuteční tuto sobotu. Divadlo hudby, Divadlo na cucky, Divadlo Tramtarie a Umělecké centrum Univerzity Palackého Konvikt zároveň propojí společná hra o ceny. Do Noci divadel se zapojí také Moravské divadlo Olomouc, které otevře zájemcům své zákulisí, řekl ČTK mluvčí divadla David Kresta.

Čtyři olomoucké scény se v programu Noci divadel zaměří na malé diváky, ale nabídnou i speciální programy pro dospělé. Divadlo hudby chystá program divadelně improvizační skupiny Olivy, v Tramtarii se mohou zájemci zapojit do interaktivní hry Tramtaráci. „Nachystali jsme několik úkolů, během kterých necháme nahlédnout pod pokličku nejen naší práce, ale především nás samotných," uvedla členka souboru Jana Posníková. Během interaktivní hry se tak návštěvníci dozvědí různé zajímavosti o členech souboru a zažijí prostor divadla úplně jinak, bez světel reflektorů.

V Divadle na cucky připravují odpolední workshop pro děti, na který naváže koncertní program pro veřejnost. „Noc divadel pořádáme poprvé na Dolním náměstí. Během odpoledne i večera se můžou návštěvníci těšit na otevřené dveře do divadla a pestrý program pro malé i velké," uvedl intendant divadla Jan Žůrek. Během večerního setkání písničkářů se kromě Martina Bindera představí i zahraniční hudebnice Fiona Maria Fitzpatricková z Irska a Zoe Hayterová z Velké Británie.

V Uměleckém centru Univerzity Palackého Konviktu se představí během Noci divadel studentské divadelní spolky, univerzitní rádio a filmový klub. „Společně oživíme chodby Konviktu pomocí rozehraných obrazů ze Snu noci svatojánské. Vrchol pak čeká návštěvníky v nejvyšším patře na velkolepé inscenované svatbě," uvedla za centrum Markéta Zborníková. Nabídku Konviktu doplní také filmové projekce.

Počtvrté se do programu Noci divadel zapojí také Moravské divadlo Olomouc, návštěvníkům otevře během večera své zákulisí, projít se budou moci po jevišti či si prohlédnout divadelní kostýmy. Divadlo své zázemí otevře od 16:00, prohlídka začíná vždy v celou hodinu. Poslední výlet po zákulisí začne ve 20:00, řekl ČTK mluvčí divadla David Kresta. Mezi průvodci bude i členka činohry Moravského divadla Ivana Plíhalová.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. V České republice se Noc divadel poprvé uskutečnila v roce 2013.

http://www.nocdivadel.cz/

Autor článku: ČTK: ftv, hj