29.03.2023 12:30

Norbert Lichý jako Alfred Hitchcock v Divadle Petra Bezruče

Poslední březnový den bude mít v Divadle Petra Bezruče premiéru autorská inscenace Štěpána Gajdoše s názvem Lekce Hitchcock. Hra inspirovaná setkáním dvou režisérů Alfreda Hitchcocka (Norbert Lichý) a Françoise Truffauta (Ondřej Brett) odhaluje zákulisí Hitchcockova přístupu k vyprávění příběhů a k práci s divákem, s jeho očekáváním, s napětím.

Hitchcock Picture

Autorem inscenace je režisér, herec a scénárista Štěpán Gajdoš, který patří k nejmladší generaci divadelních tvůrců u nás. Ostravskému publiku se jeho tvorba představí poprvé. „Jedná se o autorskou inscenaci. Scénář nemá na začátku finální podobu. Nazývám ho spíše materiálem či výkopovým bodem pro celé zkoušení. Prvních několik dnů se pak s herci bavíme o tématech, která nás zajímají, díváme se na ukázky z filmů a ohledáváme postupy Hitchcockovy tvorby, improvizujeme. Z toho všeho pak nakonec vznikne Lekce Hitchcock,“ popisuje práci na inscenaci Štěpán Gajdoš. „Takovýto společný a hravý styl práce je jednou za čas velmi očistný. Když se sejde správná parta lidí, co mají chuť spolu blbnout a tvořit, je to osvěžující,“ komentuje tento způsob práce představitel Françoise Truffauta Ondřej Brett.

Diváci Alfreda Hitchcocka v hledišti Divadla Petra Bezruče

Alfred Hitchcock vytvořil během své kariéry více než padesát celovečerních filmů, v nichž rozvinul nejen svůj osobitý režijní styl, ale také zásadní inovace v oblasti kinematografie. Dostal se do povědomí jako režisér, jehož tvorba je plná napětí, zvratů a temných témat. Diváci v kině mohou během filmu křičet, smát se, usínat, nebo z kina dokonce odejít – s filmem a postavami v něm to ani nehne. Herec na jevišti ale může slyšet každý vzdech či zakašlání. Jak moc může reakce diváka ovlivnit vývoj představení? Jak moc může změnit příběh, který chtějí autoři vyprávět? „Alfred Hitchcock je člověk, který je spojen s několika kultovními díly a který dodnes inspiruje filmaře po celém světě. Zajímá mě ohledávat principy, které zkoumal a objevoval, principy, kterými komunikoval svoji tvorbu s diváky, zajímá mě, jak by se daly tyto principy přenášet na divadelní jeviště,“ dodává Gajdoš.

S herci by se mělo zacházet jako s dobytkem

Role Alfreda Hitchcocka se ujme Norbert Lichý. „Hitchcock byl člověk, který živil okolí strachem. Dostali jsme jako herci za úkol se podívat na filmy Vertigo, Ptáci a Psycho. Ptáci jsou dnes asi nejvíce zastaralí, ale to je jen tím, že Hitchcock tehdy ještě neměl dnešní trikovou techniku,“ popisuje přípravy herec. Režiséra Françoise Truffauta ztvární Ondřej Brett. „Truffaut debutoval v roce 1959 filmem Nikdo mě nemá rád. Byl jedním z hlavních představitelů hnutí Francouzské nové vlny. Jeho film Americká noc (1973), ve kterém vzdal hold filmu a všem lidem, kteří na něm pracují, získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film,“ přibližuje režiséra dramaturg Emil Rothermel. Truffaut publikoval také několik knih o filmu, z nichž nejznámější je kniha rozhovorů s Alfredem Hitchcockem, nazvaná Rozhovory Hitchcock/Truffaut. Tato kniha je jedním z milníků filmové teorie – i po 60 letech stále ovlivňuje nejrůznější generace filmařů a stala se také inspirací pro Lekci Hitchcock u Bezručů.

V inscenaci diváci dále uvidí Jakuba Burýška, Vojtěcha Johaníka, Markétu Matulovou, Yvonu Stolařovou a Josefa Trojana. Autorem scény, kostýmů a light designu je Petr Vítek, který se nechal inspirovat jak filmy Alfreda Hitchcocka, tak dobou starého Hollywoodu. Hudbu pro inscenaci vytvořil Ondřej Švandrlík. Asistentem režie je Marek David. Pod pohybovou spoluprací je podepsána Barbora Nechanická.

Premiéra se uskuteční 31. března 2023 v 18:30 hodin v Divadle Petra Bezruče

www.bezruci.cz

 

Autor článku: Marcela Bednaříková, foto: Petr Hrubeš