26.02.2018 09:19

Nová Atlantida Jiřího Adámka má premiéru 1. března na Nové scéně

Nová Atlantida je název projektu režiséra Jiřího Adámka pro Novou scénu Národního divadla v Praze, kde bude mít premiéru 1. března. Recept na řešení bolestí současného světa však nenabídne, oznámila ČTK mluvčí činohry Kateřina Ondroušková.

Inspirací pro název a inscenaci je esej anglického filosofa Rogera Bacona z roku 1627 představující utopickou vizi dokonalého světa, řízeného vědci a jejich poznatky. Na jevišti se objeví Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Magdaléna Borová, Pavla Beretová, David Matásek či Filip Kaňkovský.

Po úspěšné inscenaci Po sametu se tak Adámek vrátil na Novou scénu, aby se po svém zamyslel nad stavem současného světa. Podle dramaturga Jana Tošovského nabízejí jeho inscenace, prodchnuté ojedinělou hudebností, neotřelý způsob politického divadla, ale zároveň i pohled na nás samé s odstupem, nadhledem a humorem. I zde byl východiskem sběr materiálů z různých zdrojů. Diváci se setkají s tvůrci fake-news i jejich konzumenty, vyslechnou názory vůdců světových velmocí, obskurních šiřitelů staronových ideologií, bruselských úředníků i kremelských ideologů. Výsledkem má být jakýsi širokoúhlý obraz současného světa.

Ovšem Adámek si sám pro sebe stanovil jednoduchou větu, o čem Nová Atlantida je: a sice, že žádné řešení neexistuje. "Žádné jednoduché trvalé řešení pro stav našeho světa, ale snad ani pro smysluplný lidský život. Přestože se v představení vystřídá 15 postav, ani jedna nepřijde s myšlenkou, jež by fungovala jako řešení problému. V závěru inscenace vypadá, že přijde jakési rozhřešení v podobě tvrzení, že nejlepší je žít v klidu a nevymýšlet nové pořádky. Nikdo však se svou vizí budoucnosti neuspěje, protože naše doba je složitá, tekutá, nepředvídatelná," konstatoval.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mha