24.01.2017 16:50

Nová inscenace Divadla LETÍ jako “Gilmorky na tripu”

3. a 15. února 2017 uvede Divadlo LETÍ českou premiéru své nové inscenace A pak přišla Mirna. Komedii německo-švýcarské autorky Sibylle Berg o dcerách a matkách režíruje na pražské ostrovní scéně ve VILE Štvanici Adam Svozil s Natálií Drabiščákovou v hlavní roli.

Proč se mám stát matkou, když svojí matku nesnáším? Musím mít vybavenou kuchyň? Musím pohřbít placentu pod dubem? Jestli se z toho embrya má stát dítě, jak mu budu vysvětlovat to s: životním prostředím, občanskýma válkama, kurzem dolaru a extrémistama z ISIS… No tak jo, rozluč se se všema pozitivníma vlastnostma, jako je humor a agresivita. Řekni sbohem a zařaď se do řady starostlivých, vřelých, jemných, odpouštějících, neustále uražených žen. Tak už háčkuj, ty chudáku!

Hra německo-švýcarské autorky Sibylle Berg volně navazuje na její předchozí úspěšnou hru, ironickou zprávu o mladé generaci žen s názvem A teď: svět!, která byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014. Ve hře A pak přišla Mirna, jejíž inscenace v berlínském Maxim Gorki Theater získala Cenu diváků na prestižní přehlídce Mülheimer Theatertage 2016, připravila Sibylle Berg s humorem a ironií sobě vlastní pro své hrdinky novou roli – roli matek. „Vztah matek a dcer je archetypální záležitost a stejně každou generaci překvapí, jak rychle se objeví generace nová a s jakou razancí se vymezí. Anarchistickým matkám se narodí dcery, které růžovými sukýnkami bojují proti tmavé, hipsterské unisex módě svých rodičů. Veškerou tuhle absurditu dokáže Sibylle Berg formulovat s nepředstavitelnou lehkostí a vtipem, aniž by se vytrácela hořká pravda o tom, že v rodině nikdy nikdo není tak úplně šťastný,“ říká dramaturgyně Divadla LETÍ Marie Špalová. Hru A pak přišla Mirna v Divadle LETÍ nastuduje mladý režisér Adam Svozil, jehož inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase získala Cenu Marka Ravenhilla za rok 2015 a který s Divadlem LETÍ již několikrát spolupracoval na projektu scénických skic 8@8. Inscenaci koncipuje jako hořkou komedii, která se s nadsázkou a energickou stylizací dotýká křehkých témat. „Snad asi úplně každý zná ten pocit, když se role ve vztahu rodič-dítě promění. V inscenaci využíváme tohoto principu generační obměny k tomu, abychom se kriticky (avšak s určitou dávkou nostalgie) zahleděli na generaci vlastní (tedy tzv. "millenials") očima budoucích pokolení, ztělesněných postavou Mirny. Věřím, že tohle opravdu nenechá jediné oko suché a divák si u rošťáckých 'Gilmorek na tripu' rozhodně přijde na to své,” říká režisér inscenace Adam Svozil.

Postdramatický text Sibylle Berg nabízí celou řadu interpretací, včetně obsazení. Inscenaci Divadla LETÍ vévodí herečka Natália Drabiščáková, společně s generačně spřízněnými kolegyněmi Danou Polákovou a Dianou Tonikovou. Představitelkou oponující mladé generace je čerstvá absolventka KALD DAMU Kateřina Dvořáková. Autorkou výtvarného řešení, které všechny čtyři herečky „uvězní“ v aréně mezi diváky, je scénografka Anna Brotánková, absolventka DAMU a drážďanské Hochschule für Bildende Künste.

Připravovaná premiéra A pak přišla Mirna je po podzimní premiéře hry britského autora Philipa Ridleyho Tajemná záře nad VILOU druhou inscenací sezóny Divadla LETÍ, které jako jediné v České republice uvádí cíleně pouze současnou dramatiku.

Premiéry: 3. a 15. února 2017 od 20:00 ve VILE Štvanice

www.vilastvanice.cz

Autor článku: Karolína Macáková