04.11.2022 10:02

Nová inscenace Wariot Ideal: zábava pro ne/tradiční rodinu

V neděli 13. listopadu uvede rezidenční soubor Divadla Alfred ve dvoře Wariot Ideal svou novou práci s názvem Žena na Měsíci. Soubor v inscenaci posílí herečka Štěpánka Pencová, která se narodila s achondroplazií, která se projevuje malým vzrůstem. Wariot Ideal společně s ní zkoumají otázky netolerance všeho druhu prostřednictvím cirkusového spektáklu.

Tři heterosexuální bílí muži v nejlepším věku a jedna žena v něm předvedou drezúru slonů a rozličné nebezpečné kaskadérské kousky. K vidění bude prý i přímý přenos prvního přistání liliputa na měsíci, žonglování s talíři, promítání hrůzostrašných filmových záběrů a další veselé kousky. Samozřejmou součástí všech produkcí skupiny Wariot Ideal je i živá hudba. Soubor slibuje tradičně kvalitní zábavu pro tradiční rodinu vyznávající tradiční hodnoty. Šovinismus, machismus a netolerance všeho druhu bude k vidění v listopadu v této mrazivě zábavné show pro veterány všech kulturních válek.

Vojta Švejda, člen souboru o inscenaci říká: „Samotné téma je v našem přizvaném hostu, což je Štěpánka Pencová - její výška a rozdíl ve výšce nás ostatních vůči ní určuje vše. Jde o rozdíly ve velikosti a o fungování v nich. Jde o to co je vlastně velké a co malé a o opomíjení či ignorování těchto rozdílů."

Skupina Wariot Ideal vznikla v 2009 v Alfredu ve dvoře, kde všichni její členové delší dobu působili. Tvůrčí seskupení tvoří od té doby stabilní jádro: mim Vojta Švejda, zvukový mág a skladatel Jan Kalivoda, světelný designér a scénograf Jan Dőrner a produkční Milena Dőrnerová. Společně se věnují nejen improvizovaným událostem a pořadům, pohybovému, pantomimickému a fyzickému divadlu, ale i tvorbě celovečerních činoherních představení pro dospělé i děti. V letech 2019–2025 působí v divadle Alfred ve dvoře jako jeden z jeho rezidentních souborů.

Žena na Měsíci

Autor článku: Jakob Schubert; Foto: Jan Kalivoda