10.05.2017 14:45

Nová scéna Národního divadla uvede projekt Křehkosti, tvé jméno je žena

Herečky Iva Janžurová, Jana Preissová, Johanna Tesařová, Taťjana Medvecká a Eva Salzmannová společně pátrají, co znamená být ženou či herečkou v inscenaci Křehkosti, tvé jméno je žena. Premiéra se uskuteční 11. května na Nové scéně Národního divadla v Praze. Jediným mužským průvodcem na této cestě jim je démonický Karel Dobrý, navíc ve spojení s výjimečnou taneční skupinou 420PEOPLE.

„Inscenace je poctou velkému herectví a velké činohře, ale je v ní také ironie, zpěvy či tance," charakterizovala projekt mluvčí činohry Kateřina Ondroušková. Režisérem a spoluautorem scénáře byl šéf činohry Daniel Špinar.
„Máme v divadle skvělou generaci hereček, které zanechají (už zanechaly!) v českém divadle a filmu nesmazatelnou stopu. Jsou to ženy, které nebudou chybět v žádných dějinách zabývajících se herectvím. A my jsme je chtěli vidět všechny na jevišti, ale nechtěli jsme jim hledat hru. Chtěli jsme jim napsat text přímo na tělo. A taky jsme chtěli, aby ten text přímo z jejich 'těla' vycházel," podotkl Špinar.

Dramaturgyní byla Marta Ljubková, choreografkou členka seskupení 420PEOPLE Nataša Novotná, která se na jevišti objeví se svými kolegyněmi Helenou Arenbergerovou a Zuzanou Herényiovou.

„Nejdřív jsme se věnovali nejrůznějším tématům, abychom se - dokonale dostředivě - vrátili k těm, které mají v inscenaci být: k herečkám, a právě k této pětici. Upřímně řečeno, původně jich bylo šest," podotkla Ljubková. První verze textu totiž vznikla i pro Janu Bouškovou, jejíž zranění jí nedovolilo účastnit se zkoušek.
„To, co se o divadle v inscenaci řekne, ale i to, co se řekne o mateřství, kráse, stárnutí, o mužích, o Národním, nakonec přišlo od samotných hereček, i když jsme to museli pracně hledat. Inspirovala nás dramatička, spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny Elfriede Jelineková," vysvětlila dramaturgyně. Na pomoc si přizvali Františka Václava Krejčího. Tento představitel generace kritiky 90. let 19. století se sem dostal díky své přednášce O ženě jako novém činiteli kulturním, kterou přednesl na valné hromadě Jednoty moravských učitelek v roce 1905.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mal